فلسطینیان طرح صلح نتانیاهو را رد کردند

بنیامین نتانیاهو
Image caption سخنان آقای نتانیاهو خشم فلسطینی ها را برانگیخته است

مقامات فلسطینی شرایط بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای تشکیل یک کشور فلسطینی را رد کرده و می گویند طرح آقای نتانیاهو روند صلح را فلج کرده است.

آقای نتانیاهو در سخنرانی روز گذشته، 14 ژوئن، گفته بود تاسیس یک کشور فلسطینی را خواهد پذیرفت مشروط بر اینکه این کشور غیرنظامی باشد.

آقای نتانیاهو همچنین بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد و گفت در باره وضعیت آوارگان فلسطینی مذاکره نخواهد کرد.

در مورد شهرک های یهودی نشین نیز موضع او این بود که گسترش این شهرک ها ادامه خواهد یافت.

سخنگوی محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان، گفت شرایطی که اسرائیل تعیین کرده با موضع فلسطینیان، جهان عرب و نیز آمریکا مغایرت دارد.

صائب عریقات، مذاکره کننده فلسطینیان در گفتگوهای صلح نیز از جهان خواست که" فریب سخنان آقای نتانیاهو را که در آن از تاسیس کشور فلسطینی نام برده شده نخورند."

در نوار غزه سخنگوی حماس سخنرانی نخست وزیر اسرائیل را "نژاد پرستانه" خواند و از جهان عرب خواست در برابر اسرائیل موضع مخالف مستحکم تری داشته باشند.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر نیز در واکنش به طرح اسرائیل گفت درخواست آقای نتانیاهو برای شناسائی اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی، شانس صلح را نابود کرده است.

استقبال آمریکا واتحادیه اروپا از طرح بنیامین نتانیاهو

دولت آمریکا پیشنهادهای آقای نتانیاهو را "گام مهمی به جلو" خواند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: "آقای اوباما معتقد است که این راه حل می تواند و باید امنیت اسرائیل و عملی شدن آرمانهای مشروع فلسطینیان برای داشتن یک کشور پایدار را تضمین کند و از پشتیبانی آقای نتانیاهو از این اهداف استقبال می کند."

سارا موریس، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید در این بیانیه اشاره ای به نظر آقای نتانیاهو برای تاسیس یک کشور فلسطینی غیر نظامی، و نیز مخالفت آقای نتانیاهو با توقف "گسترش طبیعی" شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری، نشده است.

باراک اوباما همواره گفته است که خواهان توقف فعالیت های شهرک سازی یهودیان در کرانه باختری است.

در همین حال اتحادیه اروپا از طرح آقای نتانیاهو استقبال کرده و آن را گامی در مسیر درست دانسته است.

مطالب مرتبط