مذاکره کننده اتمی با ایران رئیس سازمان جاسوسی بریتانیا شد

سر جان سورز
Image caption سر جان سورز

سفیر بریتانیا در سازمان ملل و مذاکره کننده اتمی این کشور با ایران به عنوان رئیس جدید سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا (اِم آی ۶) انتخاب شده است.

سر جان سورز از نوامبر سال جاری هدایت این سازمان را در دست می گیرد و جانشین سر جان اسکارلت می شود. آقای سورز در قالب گروه پنج بعلاوه یک در مذاکرات اتمی ایران حضور داشته و بارها با مقام های ایرانی دیدار کرده است. دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا از انتخاب آقای سورز به عنوان رئیس سازمان اطلاعات خارجی کشور استقبال کرده است. فرانک گاردنر، تحلیلگر مسایل امنیتی بی بی سی می گوید سر جان سورز چهره ای مشهور و یک دیپلمات حرفه ای است، بر خلاف رئیس پیشین که نقش عمده ای در عملیات جاسوسی علیه اتحاد شوروی سابق داشته است.

آقای سورز از سال 2007 نمایندگی بریتانیا را در سازمان ملل به عهده داشته و پیش از آن هم مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه، عضو هیات دیپلماتیک بریتانیا در عراق و مشاور امور خارجی تونی بلر، نخست وزیر پیشین بود.

به گفته دفتر نخست وزیری بریتانیا آقای سورز پس از چند سال دوباره به سازمان اطلاعات خارجی باز می گردد اما توضیح بیشتری در این باره نداده است.

رئیس پیشین پنج سال در این سمت فعالیت کرده است. گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا از عملکرد او ستایش کرده است.

بریتانیا از سال 1992 نام روسای سازمان اطلاعات و امنیت خارجی این کشورا را آشکارا اعلام می کند. پیش از آن نام این افراداعلام نمی شد.

مطالب مرتبط