روزنامه ترک: ارتش درصدد اقدام علیه اردوغان است

Image caption رجب طیب اردوغان، نخست وزیر و ژنرال ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با ژنرال ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه در باره گزارشهای منتشره در مورد طرح محرمانه ارتش برای اقدام علیه حزب حاکم دیدار کرده است.

طبق برخی گزارش ها، ارتش درصدد به اجرا در آوردن طرحی برای بی ثبات کردن حزب عدالت و توسعه است. ارتش ترکیه این مساله را رد کرده و گفته که با هر سربازی که به دموکراسی احترام نگذارد، برخورد خواهد کرد.

آقای اردوغان از مقام های قضایی عمومی و نظامی خواسته تا در باره این گزارش ها تحقیق کنند. نخست وزیر ترکیه گفته است که اگر این اتهامات، نادرست است، به معنای آن است که کسی می خواهد نهادهای دولتی را رو در روی هم قرار دهد اما اگر این اتهامات واقعی است، در آن صورت نگران کننده است.

اسناد و مدارکی که هفته گذشته در روزنامه طرف منتشر شده نشان می دهد که ارتش برنامه ای پنهانی برای بی اعتبار کردن حزب حاکم عدالت و توسعه در دست دارد. طبق این مدارک ارتش قصد مشابهی را در مورد جنبش فتح الله گولن، یک رهبر مذهبی پرنفوذ دارد.

طبق این اسناد و مدارک، هدف ارتش از این اقدام ممانعت از نابودی ساختار سکولار ترکیه و تلاش ها برای تبدیل آن به یک حکومت اسلامی توسط حزب عدالت و توسعه و جنبش گولن است.

پلیس ترکیه در حال رسیدگی به پرونده ای در باره تلاش برای سرنگونی دولت است. تا کنون دهها نفر در پرونده موسوم به ارگنکون بازداشت شده اند. ارگنکون نامی است که در ترکیه به یک سازمان سکولار ملی گرای افراطی داده شده که ارتباطاتی با ارتش و نیروهای سکولار ترکیه دارد.

دادستانان می گویند اعضای این گروه خواهان ساقط کردن دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هستند که حزب عدالت و توسعه به رهبری او ریشه های اسلام گرایانه دارد. مخالفان می گویند این پرونده بخشی از تلاش دولت برای ساکت کردن مخالفان سکولار است.

این سازمان متهم به انجام عملیات تروریستی در ترکیه شده است. اعضای این گروه خود را مدافع سکولاریسم ترکیه می دانند.

تا کنون بیش از دویست نفر در این پرونده بازداشت شده اند.

در میان متهمان این پرونده افرادی با پس زمینه های شغلی متفاوت، از جمله روزنامه نگاران، دانشگاهیان، نظامیان سابق، بازرگانان و صاحبان صنایع و اعضای گروه های مخفی تبهکار دیده می شوند.

مطالب مرتبط