افزایش محبوبیت نتانیاهو در اسرائیل پس از تعیین شروط صلح

بنیامین نتانیاهو
Image caption سخنان آقای نتانیاهو خشم فلسطینی ها را برانگیخته است

نظرسنجی جدید در اسرائیل نشان می دهد که محبوبیت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، پس از سخنرانی اخیر وی درباره طرح صلح با فلسطینیان افزایش یافته است.

این نظرسنجی که در روزنامه اسرائیلی هاآرتص، انتشار یافته حاکی از این است که میزان محبوبیت آقای نتانیاهو اکنون به 44 درصد رسیده است در حالی که ماه گذشته میزان پشتیبانی اسرائیلی ها از نخست وزیرشان 28 درصد بود.

نتیجه نظرسنجی همچنین نشان می دهد که اکثریت قابل توجهی از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند از پیشنهاد آقای نتانیاهو برای تشکیل یک کشور فلسطینی غیرنظامی، استقبال کرده اند.

ولی 70 درصد آنان معتقد نبودند که این پیشنهاد در آینده نزدیک عملی خواهد شد.

واکنش باراک اوباما به طرح آقای نتانیاهو

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در واکنش به این طرح گفت این طرح دست کم از سرگیری مذاکرات جدی را محتمل کرده است ولی وی اذعان کرد که آقای نتانیاهو "شروط بسیاری" گذاشته است.

آقای اوباما افزود: "پرداختن به شرایط اسرائیل از لحاظ امنیتی و نیز شرایط فلسطینیان در مورد حاکمیت، دقیقا همان نکاتی است که باید در مذاکرات مطرح شود."

یک مشاور باراک اوباما گفت رئیس جمهوری آمریکا معتقد است هنوز باید راه درازی در روند صلح پیموده شود ولی او از پیشرفتی که تاکنون حاصل شده"خشنود" است.

آقای نتانیاهو در سخنرانی 14 ژوئن، گفته بود تاسیس یک کشور فلسطینی را خواهد پذیرفت مشروط بر اینکه این کشور غیرنظامی باشد.

آقای نتانیاهو همچنین بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد و گفت در باره وضعیت آوارگان فلسطینی مذاکره نخواهد کرد.

در مورد شهرک های یهودی نشین نیز موضع او این بود که گسترش این شهرک ها ادامه خواهد یافت.

فلسطینیان طرح صلح آقای نتانیاهو را با قاطعیت رد کرده اند.

مطالب مرتبط