برنامه جهانی غذا: میلیون ها نفر گرسنه خواهند ماند

عکس آرشیوی
Image caption کامیون های حامل مواد غذایی برنامه جهانی غذا در جبوتی - عکس آرشیوی

برنامه جهانی غذا هشدار داده است که مواد غذایی که به 9 میلیون آواره اتیوپیایی می داده، تمام شده است. به گفته این سازمان این افراد به ادامه کمک های این سازمان شدیدا محتاجند.

سخنگوی سازمان برنامه جهانی غذا می گوید به دلیل تراکم کالاهای ترخیص نشده در بندر جیبوتی در اتیوپی، احتمال این که تا پنج، شش ماه آینده محموله تازه ای وارد این بندر شود، بسیار کم است.

برنامه جهانی غذا می گوید بعد از آخرین جیره ای که این سازمان ماه گذشته بین 9 میلیون نفر در اتیوپی توزیع کرده است، تا ماه اکتبر آنها کمک غذایی دیگری از این سازمان دریافت نخواهند کرد.

این خبر مطمئنا برای میلیون ها اتیوپیایی نیازمند کمک، خبر ناگواری است چون تا پیش از فصل دروی آینده، این کشور در فصل گرسنگی بسر می برد.

بری کیم، از مسئولان برنامه جهانی غذا، می گوید گزینه ای دیگری برای این سازمان وجود ندارد جز این که جیره غذایی اختصاص داده شده برای پناهجویان را کاهش دهد: "ما جیره ها را کاهش داده ایم که عملا از ماه ژوئیه سال گذشته در جریان بوده است. از آن تاریخ ما یک سوم از جیره ها را کم کردیم. در این اردوگاه تعداد کمی پناهجو داریم و از اول ماه جیره آنها نصف شده است. با تمام شدن مواد غذایی این افراد گرسنگی خواهند کشید."

امدادرسانان توصیف خاصی برای این وضعیت دارند. آنها در چنین مواقعی می گویند "تایر غذارسانی پنچر شده است."

بندر جبوتی مملو از محموله و بار است و ترخیص آنها به دستور دولت اتیوپی اولویت بندی شده است. اولین محموله هایی که ترخیص خواهد شد، کود زراعی است تا محصول بعدی زمین های کشاورزی افزایش پیدا کند.

اما برنامه جهانی غذا می گوید که وقتی غلات به بندر برسد، این سازمان با کمبود شدید کامیون مواجه می شود چون دولت اتیوپی به برنامه جهانی غذا اجازه نمی دهد از سودان کامیون وارد کند.

درگیری مرزی با کشور همسایه اریتره به این معنی است که اتیوپی قادر نیست از بندرهای طبیعی آساب و مساوه استفاده کند. این بندرها در حال حاضر بلااستفاده است.

در همین حال، میلیون ها نوزاد، کودک و پناهجوی ساکن آسیب پذیرترین نقاط اتیوپی برای غذا مستاصل خواهند شد.

مطالب مرتبط