دیدار جیمی کارتر با رهبران حماس در غزه

جیمی کارتر و اسماعیل هنیه
Image caption جیمی کارتر و اسماعیل هنیه در غزه

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفته است در حین بازدید از خرابی های غزه، به زور جلوی اشک های خود را گرفته است.

آقای کارتر در غزه با رهبران حماس که نوار غزه را در کنترل خود دارند دیدار کرده است. حماس از سوی کشورهای غربی به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می شود.

این سیاستمدار کهنه کار آمریکایی نامه ای را از سوی خانواده گلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی که در اسارت حماس است به رهبران این گروه تحویل داده است. طبق گزارش ها، این سرباز اسرائیلی، زنده و حالش خوب است.

آقای کارتر از محاصره غزه توسط اسرائیل و تهاجم نظامی آن به غزه در ماه ژانویه انتقاد کرده و خواهان پایان یافتن همه خشونت ها شده است.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در سال 1979 میانجی قرارداد صلح اسرائیل و مصر شد، از مدتها پیش خواهان تعامل با حماس برای پیشرفت در مذاکرات صلح شده است.

جیمی کارتر در سفر خود به غزه با اسماعیل هنیه، یکی از رهبران حماس و نخست وزیر پیشین تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرد. او گفته است که به عنوان یک شهروند از غزه دیدار کرده اما قطعا مشاهدات خود را به اطلاع باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواهد رساند.

اسماعیل هنیه نیز از "زبان جدید" در آمریکا استقبال کرده و گفته حماس از هر طرح واقعی که به هدف تشکیل کشور مستقل فلسطینی در چارچوب مرزهای پیش از 1967 باشد، حمایت می کند.

اگرچه منشور حماس خواهان نابودی اسرائیل است، رهبران این گروه فلسطینی پیشنهاد آتش بس ده ساله را در ازای تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کرانه غربی و غزه کرده اند.

یک سخنگوی شاخه نظامی حماس به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که احتمال تحویل نامه گلعاد شالیط را که سه سال است در اسارت به سر می برد، بررسی خواهد کرد.

آقای کارتر "خرابی های عامدانه" اسرائیل در تهاجم ماه ژانویه به غزه را محکوم کرده است. او همچنین از راکت پرانی های فلسطینی ها به سوی شهرهای اسرائیلی ابراز ناراحتی و تاسف کرده است.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا پس از بازدید از مدرسه آمریکایی غزه که در هنگام حملات اسرائیل آسیب دید، گفت که از دیدن این خرابی ها ناراحت شده است.

او گفت: "این مدرسه عمدا توسط بمب افکن های اف-شانزده که در کشور من ساخته شده و به اسرائیلی ها تحویل داده شده، خراب شده است."

رئیس جمهوری پیشین آمریکا با انتقاد از محاصره غزه توسط اسرائیل گفت که با اهالی غزه نه مانند انسان بلکه مانند حیوانات رفتار می شود.

مطالب مرتبط