مذاکرات پاکستان و ناتو برای مبارزه با تروریسم

Image caption آقای زرداری با واتسلاو کلاوس، رئیس جمهوری چک که ریاست همایش را به عهده دارد ملاقات کرد

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان به منظور ایجاد ارتباط نزدیک تر در زمینه های امنیتی و تجاری، سرگرم ملاقات و مذاکره با مقامات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو و اتحادیه اروپاست.

آقای زرداری پیش از آغاز مذاکره گفت که او مصمم به شکست دادن طالبان است و تاکید کرد که اعضای این گروه نه تنها برای پاکستان بلکه برای جهان، تهدید برزگی به شمار می روند.

وخامت اوضاع امنیتی در پاکستان، باعث شده است که این موضوع به یکی از مهمترین موارد تصمیم گیری در سیاست های خارجی ناتو و اتحادیه اروپا تبدیل شود.

روز سه شنبه، 17 ژوئیه یکی از کمیته های مجلس سنا در آمریکا رای داد تا طی 5 سال آینده، کمک های غیر نظامی به پاکستان سه برابر شود و به هفت و نیم میلیارد دلار برسد.

دومینیک هیوز، خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید که موضوع مبارزه با تروریسم، اولین همایش بین اروپا و پاکستان را تحت الشعاع قرار داده است.

مقامات مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا نسبت به جوانان اروپایی که به افراط گرایی رو آورده اند و در پاکستان برای دست زدن به عملیات تروریستی تعلیم می بینند، هشدار داده اند.

اتحادیه اروپا به منظور مبارزه با تهدیدی که از سوی این جوانان وجود دارد، خواهان افزایش همکاری های امنیتی با پاکستان است و در عین حال قصد دارد روابط تجاری را به عنوان مقدمه ای برای ایجاد ارتباط آزاد تجاری نیز افزایش دهد.

اتحادیه اروپا همچنین متعهد شده است تا برای کمک به آوارگانی که در جریان نبردهای بین ارتش پاکستان و نیروهای طالبان در دره سوات و مناطق دیگر شمال غربی پاکستان، از محل سکونت خود گریخته اند، کمک های مالی اهدا کند.

آقای زرداری نیز وضعیت آوارگان را وخیم توصیف کرده و از جامعه بین المللی خواسته است تا برای حمایت از آنان به "اقدامات بشردوستانه فوری" دست بزند.