وزیر امنیت سومالی کشته شد

عمرهاشی عدن، وزیر امنیت سومالی در جریان یک بمب گذاری انتحاری در شمال موگادیشو ، پایتخت این کشور، کشته شد.

براساس گزارش ها در جریان این حمله انتحاری دست کم ده نفر کشته شدند که تعدادی از دیپلمات های سومالیایی هم در میان آنها دیده می شود.

شیخ شریف احمد، رئیس جمهوری سومالی پیکارجویان وابسته به القاعده را عامل این بمب گذاری دانسته اما تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

به گفته شاهدان عینی یک بمب گذار انتحاری خودروی حامل مواد منفجره اش را به کاروان اتومبیل هایی که در حال ترک هتلی در شهر بیله واینی بود، کوبید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک شبکه خبری محلی گزارش داده اکثر قربانیان این حادثه به دلیل شدت جراحات ناشی از سوختگی قابل شناسایی نیستند.

خبرنگار بی بی سی در نایروبی گفته است عمر هاشی عدن، در تلاش برای توقف فعالیت های شورشیان اسلام گرا، اخیرا به شهر بیله واینی در نزدیکی مرز اتیوپی رفته بود.

به گفته سازمان ملل متحد تنها از زمان تصرف پایتخت توسط نیروهای دولتی و سرنگونی حکومت چند ماهه اتحاد محاکم اسلامی در اوایل سال 2007 تاکنون، حدد هجده هزار نفر در جنگ داخلی سومالی کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند.

جنگ داخلی سومالی از سال 1991 و سرنگونی دولت محمد زیاد باره اغاز شد و مدت کوتاهی بعد، این کشور به زودی به صحنه رقابت های خونین جنگ سالاران محلی، که از حمایت طوایف مختلف برخورداربودند، مبدل شد.

دولت انتقالی در سال 2004 از اتئلافی از شماری از جنگ سالاران و سیاستمداران سومالی تشکیل شد و حمایت کشورهای غربی را به دست آورد اما هنوز نتوانسته است به طور کامل بر تمامی نقاط کشور مسلط شود.

مطالب مرتبط