'احتمال علنی شدن بخشی از تحقیقات بریتانیا درباره عراق'

Image caption سربازان بریتانیا در ماه آوریل از عراق خارج شدند

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، به فردی که ریاست تازه ترین تحقیقات مستقل درباره عراق را بر عهده دارد، گفته است که می تواند بنا به تمایلش بخشی از این تحقیقات را علنی انجام دهد.

آقای براون روز دوشنبه (15 ژوئن)، به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفته بود که به دلایل امنیت ملی تحقیقات مذکور کلا غیرعلنی انجام خواهد گرفت.

احزاب مخالف دولت آقای براون را متهم کرده اند که او این تحقیقات را "هدایت" می کند.

در همین حال لرد باتلر، تهیه کننده آخرین گزارش رسمی در بریتانیا درباره جنگ عراق نیز آماده می شود تا از نخست وزیر به خاطر غیر علنی کردن این تحقیقات انتقاد کند.

به دنبال اعتراض سیاستمداران مخالف دولت و خانواده سربازانی که در عراق کشته شده اند، گوردون براون به "سر جان چیلکات" نامه نوشته و به او گفته است که می تواند برخی از جلسات تحقیق را به طور علنی برگزار کند.

حزب لیبرال دموکرات، حزب مخالف دولت کارگری گوردون براون، گفته است نخست وزیر باید قاطع باشد و به اغلب جلسات تحقیقی اجازه دهد علنی برگزار شوند.

اد دیوی، سخنگوی حزب لیبرال دموکرات در امور خارجه، به بی بی سی گفت: "من فکر نمی کنم تصمیم گیری در این خصوص باید در دست سر جان چیلکات باشد - فکر کنم نخست وزیر دست کم این یک بار را باید تصمیم گیرنده اصلی باشد."

او افزود: "بی پروا بگویم این وضعیت که بیانیه های لرد باتلر و ارتش و افسران ارشد سازمان اطلاعات، نخست وزیر را به این سو و آن سو هل می دهد، نشان می دهد که تا چه اندازه او در این ارتباط ضعیف و رقت بار عمل کرده است."

سخنگوی گوردون براون روز پنجشنبه گفت نخست وزیر برای سر جان نامه ای فرستاده و گفته است که خانواده سربازانی که در عراق کشته شده اند ممکن است تمایل داشته باشند در این تحقیقات شهادت بدهند و اگر آنها تقاضا کنند که شهادتشان علنی باشد، سر جان مختار است که به این خواسته پاسخ مثبت بدهد.

او همچنین از سر جان خواسته است که از شاهدان بپرسد که آیا حاضرند پیش از دادن شهادت سوگند یاد کنند یا نه.

امروز لرد باتلر دولت را متهم خواهد کرد که "منافع سیاسی خود را بر منافع امنیت ملی ارجح دانسته است."

گزارشگران می گویند دولت بریتانیا قادر نبوده است به راحتی موضع اولیه خود را درباره غیرعلنی بودن این تحقیقات حفظ کند چون گوردون براون اخیرا وعده داده بود که دولتش شفافیت بیشتری خواهد داشت.

بسیاری از گزارشگران استدلال کرده اند که شفافیت داشتن در مورد تحقیقاتی محرمانه مانند جنگ بحث برانگیز در عراق امکان پذیر نیست.

مطالب مرتبط