تظاهرات در زادروز رهبر مخالفان برمه

آنگ سان سوچی
Image caption آنگ سان سوچی ممکن است به مدت 5 سال زندانی شود

فعالان و روشنفکران در سراسر دنیا، تولد 64 سالگی آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان برمه را با برگزاری یک رشته تظاهرات، گرامی داشته اند.

افراد سرشناس از جمله سلمان رشدی نویسنده، و جورج کلونی و جولیا رابرتز ستاره های هالیوود، با امضای یک دادخواست خواهان آزادی خانم آنگ سان سوچی شده اند.

رهبر مخالفان برمه که موفق به کسب جایزه صلح نوبل شده است، 13 سال از طول 19 سالی را که تحت بازداشت بوده، بدون اتهام تحت بازداشت خانگی قرار داشته است.

خانم آنگ سان سوچی در حال حاضر در ارتباط با بازدید بدون دعوت یک شهروند آمریکایی از خانه او متهم شده و در دادگاه محاکمه می شود.

او با حکم 5 سال زندان روبروست که به عقیده تحلیلگران هدف از آن، زندانی نگه داشتن خانم آنگ سان سوچی تا بعد از انتخابات سراسری است. قرار است این انتخابات یک سال دیگر برگزار شود.

خانم آنگ سان سوچی در طول محاکمه در زندان اینسین در رانگون که بسیاری از زندانیان سیاسی در آن به سر می برند، تحت بازداشت است.

تظاهرکنندگان در دست کم بیست شهر مختلف جهان از ژنو تا کوالالامپور روز تولد آنگ سان سوچی را گرامی داشته و خواهان آزادی هرچه سریعتر او شده اند.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در بانکوک از برگزاری جشن تولد خانم آنگ سان سوچی در مقر حزبش، لیگ ملی برای دموکراسی خبر داد.

گزارش شده که طرفداران خانم آنگ سان سوچی ضمن رها کردن پرندگان کوچک و بادکنک به هوا، به راهبان بودایی غذا دادند.

مطالب مرتبط