مذاکرات محمود عباس در دمشق با بشار اسد

محمود عباس
Image caption محمود عباس در دمشق

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در دمشق، پایتخت سوریه با بشار اسد دیدار کرده است.

در این دیدار دو طرف در باره تلاش های آمریکا برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه به مذاکره پرداخته اند. خبرگزاری رسمی فلسطینی می گوید رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در دیدار با سران کشورهای عربی، آنها را در جریان مذاکرات اخیرش با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار می دهد. هدف او از این امر، به وجود آوردن موضعی یگانه در میان سران کشورهای عربی است. خبرگزاری رسمی فلسطینی گفته است که ایجاد موضعی یکسان از سوی اعراب به خصوص پس از سخنرانی اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل واجد اهمیت است. آقای نتانیاهو یکشنبه پیش در یک سخنرانی، اصول سیاست خارجی خود را تشریح کرد و برای اولین بار با حمایت از ایده تشکیل کشور مستقل فلسطینی، شرایط سفت و سختی برای آن تعیین کرد.

نخست وزیر اسرائیل گفت به شرط خلع سلاح کامل فلسطینی ها از تشکیل کشور فلسطینی حمایت خواهد کرد. او همچنین گفت که کشور فلسطینی باید فاقد هر گونه ارتشی باشد و هیچ کنترلی بر فضای پروازی خود نداشته باشد.

آقای نتانیاهو در مورد وضعیت بیت المقدس تاکید کرد که این شهر باید "پایتخت متحد اسرائیل" باشد. فلسطینی ها خواهان تشکیل کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت المقدس شرقی هستند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که فلسطینی ها باید اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی بپذیرند.

سخنان بنیامین نتانیاهو با واکنش خشم آلود مقام های فلسطینی رو به رو شد.

مطالب مرتبط