شمار قربانیان بمبگذاری در عراق به 72 نفر رسید

دفن قربانیان در کرکوک
Image caption بسیاری از قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می دهند

پلیس عراق می گوید شمار قربانیان بمبگذاری انتحاری روز گذشته در نزدیکی کرکوک در شمال عراق، افزایش یافته و به دست کم 72 نفر رسیده است.

در این بمبگذاری دست کم 200 نفر نیز مجروح شده اند.

در این حمله، راننده یک کامیون بمبی را که در کامیون خود داشت در نزدیکی یک مسجد شیعیان منفجر کرد.

یک مقام عراقی گفت این حمله مشخصات حملات شبکه القاعده را داشته است.

زمان انفجار اندکی پس از برگزاری نماز در این مسجد بود و گفته می شود مجروحین نمازگزارانی بودند که در حال خروج از مسجد بودند.

شدت انفجار تا آن حد زیاد بود که حدود 20 خانه مسکونی در مجاورت مسجد نیز منهدم شدند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق بمبگذاری را "تلاشی برای صدمه زدن به امنیت و ثبات و ایجاد حس عدم اعتماد نسبت به نیروهای عراقی" خواند.

عبدالرحمن مصطفی، فرماندار منطقه به خبرگزاری فرانسه گفت: "بیشتر قربانیان زن و کودک و افراد سالخورده بودند ک هدف آسانی برای تروریست ها هستند. آنها (تروریست ها) می خواهند بذر نفاق فرقه ای را در عراق بکارند."

شهر کرکوک که در فاصله 250 کیلومتری شمال بغداد قرار دارد، مرکز صنعت نفت شمال عراق محسوب می شود و ماه گذشته صحنه دو بمبگذاری انتحاری بود که در جریان آن 14 نفر کشته شدند.

این شهر که جمعیت عرب، کرد، مسیحی و ترکمن عراقی دارد در گذشته صحنه رقابت کردها و عرب ها برای به دست گرفتن قدرت بوده است.

شورشیان اسلامگرای سنی مذهب نیز در این شهر حضور دارند و علاوه بر حمله به نیروهای عراقی و آمریکایی به گروه های مذهبی دیگر، از جمله شیعیان، نیز حمله می کنند.

نیروهای آمریکایی قرار است تا ده روز دیگر از شهرهای اصلی عراق خارج شوند.

درست چند ساعت قبل از انفجار بمب آقای مالکی قول داده بود که خروج سربازان آمریکایی از شهرهای عراقی طبق برنامه صورت خواهد گرفت و آن را یک پیروزی بزرگ خوانده بود.

مطالب مرتبط