ملاقات وزیر دفاع اسرائیل با حسنی مبارک

حسنی مبارک
Image caption حسنی مبارک می گوید مصر حاضر است در روند صلح خاورمیانه نقش داشته باشد

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل که به قاهره سفر کرده با حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر در باره از سر گیری مذاکرات صلح خاورمیانه گفتگو کرده است.

این گفتگوها یک هفته پس از آن است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای اولین بار ایده تاسیس یک کشور فلسطینی را تایید کرد اگر چه شروط زیادی برای پذیرفتن این طرح تعیین کرده بود.

آقای مبارک در مقاله ای در نشریه آمریکایی وال استریت جورنال،می نویسد که دستیابی به یک توافق تاریخی امکان پذیر شده و مصر حاضر است در پیشبرد این روند نقشی بازی کند.

در گزارش ها به نقل از منابع اسرائیلی آمده است که آقای مبارک و آقای باراک درباره پیشنهاد مبادله زندانیان بین اسرائیل و حماس نیز صحبت می کنند.

در این گفتگوها عمر سلیمان، وزیر اطلاعات مصر نیز که در سال گذشته عامل تماس اسرائیلی ها با حماس بوده شرکت خواهد داشت.

این پیشنهاد برای تضمین آزادی گلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی است که نزدیک به سه سال است در اختیار پیکارجویان حماس است.

حماس در گذشته برای آزاد کردن گلعاد شالیط خواهان آزادی یک هزار زندانی فلسطینی شده بود ولی اسرائیل با آزاد کردن برخی از این زندانیان مخالفت کرده بود.

در هفته گذشته، در رسانه های عرب اخباری در باره فشار مصر برای انعطاف پذیرتر شدن موضع حماس انتشار یافته بود ولی روز گذشته خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، این موضوع را تکذیب کردو گفت تا هنگامی که اسرائیل تمام زندانیایی را که با میانجی گری مصر قرار بوده آزاد شوند، آزاد نکرده گلعاد شالیط آزاد نخواهد شد.

مطالب مرتبط