دولت استرالیا متهم به فساد اداری شد

Image caption آقای راد از پلیس خواسته است تا درباره ایمیلی که گفته شده از دفتر او ارسال شده تحقیق کند

کوین راد، نخست وزیر استرالیا و وین سوآن، وزیر دارایی این کشور، به سوء استفاده از قدرت اجرایی خود متهم شده اند. آنها این اتهامات را رد کرده اند و گفته اند هر گونه فشار برای استعفا از مقام خود را رد می کنند.

حزب مخالف دولت استرالیا، کوین راد و وین سوآن را متهم کرده است که درصدد بوده اند تسهیلات مالی را برای یکی از دوستان نخست وزیر در نظر بگیرند.

گفته می شود که دوست نخست وزیر در پی گرفتن مساعدت های مالی از دولت بوده تا شرکت خرید و فروش اتومبیل خود را از فشار مالی که ناشی از بحران اقتصادی جهان بوده، نجات دهد.

البته نهایتا او نتوانسته است کمک مالی دریافت کند.

آقای راد و وزیر دارایی او متهم شده اند که در ارتباط با تسهیلاتی که در اختیار هواداران سیاسی خود گذاشته اند، بارها پارلمان این کشور را گمراه کرده اند.

حزب مخالف دولت کارگری کوین راد می گوید که برای اثبات اتهام اخیر می تواند ایمیل یکی از اعضای دفتر نخست وزیری را ارائه دهد. در این ایمیل تقاضا شده است که به درخواست وام دلال اتومبیل مذکور زودتر از سایر درخواست ها رسیدگی شود.

نخست وزیر این ادعاها را رد کرده و مالکوم ترنبول، رهبر مخالفان دولت را به چالش گرفته است که این ایمیل را روز دوشنبه 22 ژوئن علنی کند و در صورتی که این کار را نکند استعفا دهد.

از پلیس استرالیا خواسته شده است درباره ادعای دولت که این ایمیل دست ساز و تقلبی است، تحقیق کند.

گزارشگران می گویند بحران سیاسی که آقای راد در حال حاضر با آن روبروست، از سال 2007 که به روی کار آمد، بیسابقه بوده است.

فیل مرسر، گزارشگر بی بی سی در سیدنی استرالیا، می گوید اگر این اتهام ثابت شود، دولت کوین راد با عواقب ناگواری مواجه خواهد شد.

مطالب مرتبط