سفر مدودف به چهار کشور آفریقایی

دمیتری مدودف و حسنی مبارک
Image caption دمیتری مدودف و حسنی مبارک

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در اولین مرحله از سفر آفریقایی خود به مصر سفر کرده است.

آقای مدودف در دیدارهای خود با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر در باره روند صلح خاورمیانه، عراق و برنامه هسته ای ایران گفت و گو خواهد کرد اما انرژی بحث اصلی رهبران دو کشور خواهد بود.

احمد ابوالغیط، وزیر امور خارجه مصر سفر آقای مدودف به این کشور را "تغییری قابل توجه" در روابط دو کشور دانسته است.

سفر رئیس جمهوری روسیه به آفریقا چهار روز طول خواهد کشید. او قرار است از نیجریه، نامیبیا و آنگولا نیز دیدار کند. همه این کشورها از نظر منابع انرژی غنی هستند.

آفریقا منابع فراوان نفت و گاز، اورانیوم، الماس و فلزات در اخنیار دارد که برای روسیه مهم به شمار می روند.

این اولین سفر یک رئیس جمهوری روسیه به آفریقا طی سه سال گذشته است. تحلیلگران می گویند روسیه سعی می کند تا نفوذ جهانی خود را که پس از فروپاشی شوروی از دست رفته بود، مجددا باز یابد.

اتحادیه عرب می گوید روسیه به عنوان عضو گروه چهارجانبه (کوارتت) برای حل مناقشه خاورمیانه تا کنون نسبت به این مناقشه موضع بی طرفانه تری نسبت به آمریکا در پیش گرفته است.

آقای مدودف در این سفر می خواهد تا روابط بازرگانی کشورش را با کشورهای آفریقایی به خصوص در زمینه انرژی گسترش دهد.

احتمال دارد در این سفر قراردادی میان شرکت گازپروم با شرکت ملی نفت نیجریه برای ساخت یک خط لوله نفتی در صحرای بزرگ آفریقا برای انتقال نفت این کشور به اروپا منعقد شود.

در دوران جنگ سرد، آفریقا صحنه نبرد میان غرب و اتحاد شوروی بود. دو طرف برای به دست آوردن نفوذ ایدئولوژیکی در این قاره به شدت تلاش می کردند.

در سال های دهه شصت میلادی، حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر در روسیه به عنوان خلبان تعلیم دید و هنوز می تواند به خوبی به زبان روسی صحبت کند.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید امروزه نفوذ روسیه در جهان از چین و آمریکا کمتر است و این امر نه تنها در مصر بلکه در قاره آفریقا مشاهده می شود. این در حالی است که در گذشته اتحاد شوروی نفوذ قابل توجهی در آفریقا داشت.

خبرنگار بی بی سی می گوید آقای مدودف به دنبال آن است تا به این ضعف روسیه در این قسمت از دنیا در سفرش بپردازد.

مطالب مرتبط