تعداد زیادی پاکستانی در حمله آمریکا کشته شدند

هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی
Image caption پاکستان مخالف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق تحت کنترل طالبان است

حداقل چهل و پنج تن در حمله هوایی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در پاکستان جان خود را از دست داده اند.

به گفته مقام های دولتی، کشته شدگان افرادی بودند که در وزیرستان جنوبی در مراسم تشییع جنازه گروهی دیگر از کشته شدگان در حملات هوایی آمریکا شرکت کرده بودند.

تعدادی نیز در این حمله مجروح شدند.

ساکنان محلی تعداد کشته شدگان را بیشتر از گزارش های رسمی می دانند و گفته اند حداقل پنجاه تن در این حمله که با شلیک دو موشک هوا به زمین رخ داد، کشته شدند.

وزیرستان جنوبی از مناطق تحت نفوذ بیت الله محسود، رهبر طالبان پاکستان است.

همزمان در رخدادی جداگانه، قاری زین الدین از رهبران طوایف و منتقدان آقای محسود در حمله افراد مسلح از پا در آمد.

قاری زین الدین که 26 سال داشت هنگامی که پس از خواندن نماز صبح در دفتر کار خود در شهر دیره اسماعیل خان در شمال غرب پاکستان، استراحت کرده بود، به ضرب گلوله یکی از مامورین محافظش کشته شد.

یکی از مشاوران قاری زین الدین که در این تیراندازی مجروح شده است گفت قاتل بدون شک از نفرات بیت الله محسود بوده که توانسته بود به داخل نفرات قاری زین الدین رخنه کرده و او را به قتل برساند.

گفته می شود تعداد پیکارجویان تحت فرماندهی قاری زین الدین به سه هزار نفر می رسید.

جناح قاری زین الدین سال گذشته از بیت الله محسود جدا شد و اخیرا به طور فزاینده ای از بیت الله محسود در ارتباط با تاکتیک بمبگذاری انتحاری که موجب کشته شدن غیرنظامیان می شود، انتقاد کرده و آن را غیر اسلامی توصیف می کرد.

در اوایل ماه جاری میلادی قاری زین الدین پس از انفجار بمب در یک مسجد که موجب کشته شدن 33 نفر شده بود از بیت الله محسود به شدت انتقاد کرد.

مایک وولدریچ، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید ترور قاضی زین الدین یک شکست برای دولت پاکستان در تلاش هایش برای منزوی کردن بیت الله محسود محسوب می شود.

خبرنگار بی بی سی می افزاید در حالی که ارتش پاکستان در حال آماده شدن برای مرحله بعدی عملیات تهاجمی خود به پایگاه اصلی بیت الله محسود در مناطق قبایلی وزیرستان جنوبی است، شکاف و تفرقه میان پیکارجویان بیشتر مشهود می شود.

این منطقه که با افغانستان هم مرز است محلی است که بسیاری آن را مخفیگاه اسامه بن لادن می دانند.

مطالب مرتبط