لغو دیدار نتانیاهو با فرستاده باراک اوباما

بنیامین نتانیاهو
Image caption بنیامین نتانیاهو

نشست میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با جورج میچل، فرستاده وِیژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به علت اختلاف نظرها لغو شده است.

برخی رسانه ها دلیل عدم برپایی این نشست را اختلاف نظرهای دو کشور بر سر سیاست های اسرائیل در مورد شهرک ها عنوان کرده اند.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت می گوید آمریکا این نشست را به علت امتناع درخواستش از دولت آقای نتانیاهو مبنی بر توقف کلیه شهرک سازی ها لغو کرده است.

مقام های بلندپایه آمریکا از جمله جو بایدن، معاون رئیس جمهوری و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه بر ضرورت توقف شهرک سازی ها در مناطق فلسطینی تاکید کرده اند.

این در حالی است که مشاوران آقای نتانیاهو می گویند نخست وزیر اسرائیل این نشست را که قرار بود روز پنجشنبه برگزار شود، لغو کرده است.

این مشاوران می گویند آقای نتانیاهو می خواهد در ابتدا اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل موارد مهم و کلیدی را با جورج میچل مورد بررسی قرار دهد. این دیدار در واشنگتن صورت خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو اخیرا در یک سخنرانی، اصول سیاست خارجی خود را تشریح کرد و برای اولین بار با حمایت از ایده تشکیل کشور مستقل فلسطینی، شرایط سفت و سختی برای آن تعیین کرد.

نخست وزیر اسرائیل در این سخنرانی که در پاسخ به تشریح سیاست خارجی باراک اوباما صورت گرفت،گفت به شرط خلع سلاح کامل فلسطینی ها از تشکیل کشور فلسطینی حمایت خواهد کرد. او همچنین گفت که کشور فلسطینی باید فاقد هر گونه ارتشی باشد و هیچ کنترلی بر فضای پروازی خود نداشته باشد.

آقای نتانیاهو در مورد وضعیت بیت المقدس تاکید کرد که این شهر باید "پایتخت متحد اسرائیل" باشد. فلسطینی ها خواهان تشکیل کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت المقدس شرقی هستند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که فلسطینی ها باید اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی بپذیرند.

سخنان بنیامین نتانیاهو با واکنش خشم آلود مقام های فلسطینی رو به رو شد.

مطالب مرتبط