رویدادهای ایران در روزنامه‌های بریتانیا

روزنامه گاردین امروز مقاله ای به قلم هاله افشار، از اعضای مستقل در مجلس اعیان بریتانیا منتشر کرده است . در این مقاله خانم افشار می نویسد که اکثریت مردم ایران نمی توانند صحبتهای آیت الله علی خامنه ای را که مصرانه می گوید که نتیجه انتخابات، خواست مردم ایران است باور کنند.

او می نویسد سوال مردم ایران، بویژه جوانان که دو سوم جمعیت را تشکیل می دهند این است که رای آنها چه شده است؟ آنها که بر روی پشت بامها شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر می دهند نمی خواهند کشورشان شاهد وجود کسی مانند موگابه یا هیتلر باشد.

بارونس هاله افشار در این مقاله می افزاید که این سوال بارها و بارها مطرح شده که اگر محمود احمدی نژاد منتخب مردم است و شایسته پیروزی قاطع ، چرا نمی خواهد انتخابات، بار دیگر برگزار شود؟ چرا این خطر را می پذیرد که کشور به همان راهی برود که سی سال پیش منجر به انقلاب شد؟

او می نویسد آنچه مسلم است این است که نامزدهای معترضان قصد ندارند حمام خونی که سال 1357 بوجود آمد باردیگر تکرار شود.

خانم هاله افشار در روزنامه گاردین امروز همچنین نوشته است که جوانان نظرشان را ابراز می کنند، هرچند که با استفاده غیرانسانی از نیروی زور بوسیله رژیم، چه با یوینفرم و چه با لباس شخصی ، با گلوله، چاقو و باتوم، شعله های خشمشان بیشتر زبانه خواهد کشید. اما آنچه جمعیت جوان در اختیار دارد، تکنولوژی است که اطلاعات و تصاویر را فورا به مخاطبانشان در همه جای دنیا می رساند.

به نوشته خانم افشار با دیدن این تصاویر منتشر شده می توان دریافت که این ادعاها که معترضان تنها گروهی روشنفکرند یا بی بی سی آنها را فریب داده ادعاهایی پوچ و بی اساس است. جوانان ایران ، آگاه و تحصیل کرده اند و ایران یکی از فعال ترین کشورها در زمینه وبلاگ نویسی است.

خانم هاله افشار می نویسد با توجه به تبلیغات منفی در ایران بوسیله رژیم ، کشورهای غربی ، باید تلاش کنند که بی طرفی خود را حفظ کنند، اما در عین حال نباید در برابر حملات وحشیانه به مردم ایران کناری بنشینند و ساکت بمانند و ایرانیان خارج از کشور که از آزادی بیان برخوردارند باید از نهادهای بین المللی تقاضا کنند که تلاش کنند کهحقوق بشر در ایران رعایت شود.

روزنامه تایمز لندن هم در شماره امروز خود، مقاله ای منتشر کرده با عنوان "پلیس ضد شورش در حال سرکوب عده ای شجاع ". در این مقاله به گردهمایی و تجمعات در اطراف میدان بهارستان اشاره شده و نوشته است که این عده، به شدت سرکوب شدند.

مارتین فلچر نویسنده این مقاله، به حضور هزاران نیروی ضد شورش و استفاده از گاز اشک آور و باتوم و همچنین پرواز هلی کوپتر ها بر فراز آسمان منطقه اشاره کرده و می نویسد آنچه در میدان بهارستان اتفاق افتاد این است که رژیم ایران ، بالاخره با اعمال خشونت زیاد، توانست کنترل خیابانها را بدست بگیرد.

مارتین فلچر به دستگیری شمار زیادی از روزنامه نویسان و بویژه کسانی که در روزنامه "کلمه سبز" به مدیرمسئولی میر حسین موسوی فعالیت داشته اند اشاره کرده ولی در عین حال می نویسد ، که بعضی از روزنامه های هوادار محمود احمدی نژاد، مطالبی علیه میر حسین موسوی به چاپ می رسانند و برای دستگیری او تلاش می کنند.

روزنامه تایمز مطلب دیگری هم تحت عنوان " قصاب مطبوعات، مسئول فشارهای اخیر" به چاپ رسانده است.

جنی بوث و جیمز هایدر در مقاله خود می نویسند که خانواده بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر تائید کرده اند که سعید مرتضوی، که به قصاب مطبوعات در ایران معروف است مستقیما در بازجویی آنها نقش داشته است.

نویسندگان این مقاله،از قول مسئول بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی دیده بان حقوق بشر، می نویسند مداخله سعید مرتضوی را باید برای کسانی که سابقه او را می دانند، زنگ خطری دانست. روزنامه دیلی تلگراف هم یک صفحه کامل خود را به مسائل مربوط به بعد از انتخابات ایران اختصاص داده است.

جان سیمپسون از سردبیران بی بی سی در این روزنامه می نویسد که زمانی که در دهه هشتاد، میر حسین موسوی را ملاقات کرده، کسی تصور نمی کرد که او، فردی آزادیخواه و لیبرال باشد. اما چرا آقای موسوی اکنون به نمادی برای اعتدال و میانه روی بدل شده؟

جان سیمپسون دلیل آن را شکاف عمیق میان رهبری از یک طرف و اکبر هاشمی رفسنجانی از طرف دیگر می داند که بعد از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و حمایتهای آیت الله خامنه ای از او تشدید شد. در مقاله دیگری در روزنامه دیلی تلگراف به قلم دیمین مک ال روی به بازداشت یک روزنامه نگار بریتانیایی در ایران اشاره شده است.

در این روزنامه عکسی از فردی که در مقابل سفارت بریتانیا در تهران پرچم ایران را به حرکت در آورده به چاپ رسیده است، درحالیکه در پشت سر او نیروهای مسلح پلیس، از سفارت محافظت می کنند.

نویسنده این مقاله به نقل از مقامات ایران می نویسد که جیسون فودن، روزنامه نگار واشنگتن پست، یکی از چند نفر دارنده پاسپورت بریتانیایی است که به اتهام فعالیتهای زیرزمینی دستگیر شده است.

در این مقاله همچنین آمده است که حکومت ایران، طی روزهای گذشته، دولتهای غربی را متهم کرده است که از رویدادهای اخیر و اعتراضات بعد از انتخابات، برای بی ثبات کردن ایران بهره برداری می کنند. روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن هم تحلیلی از شرایط بعد از انتخابات در ایران ارائه کرده است.

این مقاله به قلم نجمه بزرگمهر و رائولا خلف، به وضعیت بازداشتها در ایران پرداخته که اکثرا از جوانانی بوده اند که در تظاهرات روزهای گذشته شرکت کرده بودند.

این نویسندگان می گویند کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران که سازمانی مستقر در نیویورک است ، فهرستی از افراد بازداشت شده را منتشر کرده است که در آن از ۷۹ دانشجو ، هفت نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه ۲۳ روزنامه نگار، بیشتر از ۱۰۰ فعال سیاسی اصلاح طلب و عده ای از اعضای ستاد انتخاباتی اصلاح طلبان و کسانی که در دولت قبلی سمتهای بالایی داشتند، نام برده شده است.