دنیس راس دستیار ویژه اوباما شد

دنیس راس
Image caption دنیس راس پیش از این مشاور ویژه هیلاری کلینتون در امور خلیج فارس و جنوب غرب آسیا بود

دنیس راس دیپلمات با سابقه آمریکا به کاخ سفید منتقل شده است تا به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهوری خدمت کند.

آقای راس که از مذاکره کنندگان باسابقه آمریکا در امور خاورمیانه است، اسفند سال گذشته به سمت مشاور ویژه هیلاری کلینتون در امور خلیج فارس و جنوب غرب آسیا منصوب شده بود.

آقای راس در کاخ سفید به عنوان دستیار ویژه باراک اوباما در امور خلیج فارس، خاورمیانه، افغانستان، پاکستان و جنوب آسیا مشغول به کار خواهد شد.

دنیس راس در سمت جدید خود مدیریت سیاستگذاری آمریکا در رابطه با کشورهای مناطق گفته شده از جمله ایران و عراق را برعهده خواهد داشت.

مایک همر، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ضمن اعلام انتساب آقای راس گفت: "دنیس راس دستیار ویژه رئیس جمهوری و مدیر ارشد اداره مرکزی شورای امنیت ملی خواهد بود و مسوولیت رسیدگی به امور منطقه بر عهده او خواهد بود."

در روزهای گذشته شایعه های زیادی درباره جابجایی احتمالی آقای راس از وزارت خارجه در محافل خبری واشنگتن در جریان بود و بعضی از این اخبار حاکی از تنرل مقام او در دولت باراک اوباما بود.

در این حال، انتشار خبر انتصاب دنیس راس به سمت دستیار ویژه رئیس جمهوری و افزایش حوزه نفوذ او تعجب بعضی از صاحب نظران را به همراه داشته است.

آقای راس از دیپلمات های باتجربه آمریکاست. او در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون هماهنگ کننده امورخاورمیانه این کشور بوده است و در دوره جورج بوش پدر هم از دیپلمات های مذاکره کننده در روند صلح خاورمیانه بود.

سمت پیشین آقای راس در وزارت امور خارجه آمریکا شامل سیاستگذاری درباره ایران نیز می شد.

مطالب مرتبط