ارتش ترکیه شایعه توطئه علیه دولت را تکذیب کرد

رجب طیب اردوغان (راست)، و ژنرال ایلکر باش بوغ
Image caption اقای اردوغان اخیرا با ژنرال باش بوغ ملاقات و درباره شایعه توطئه با وی صحبت کرده بود

ژنرال ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه گزارشی را که اخیرا در یک روزنامه درباره توطئه ارتش علیه دولت چاپ شده بود، بی اساس خوانده و آنرا تلاشی برای بدنام کردن نیروهای مسلح ترکیه دانسته است.

در این گزارش که در روزنامه "طرف" به چاپ رسیده به سندی اشاره شده که ظاهرا جزئیات توطئه ارتش ترکیه علیه حزب حاکم عدالت و توسعه است.

ژنرال باش بوغ، در یک کنفرانس خبری گفت باید یک دادگاه غیر نظامی به این موضوع رسیدگی کند.

خبرنگار بی بی سی در استانبول، می گوید از آنجا که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هم خواهان تحقیقات در این باره است به احتمال زیاد این دادگاه تشکیل خواهد شد.

رجب طیب اردوغان، پس از انتشار گزارش مورد بحث با ژنرال ایلکر باش بوغ، ملاقات کرده و در باره شایعه طرح محرمانه ارتش برای اقدام علیه حزب حاکم با او گفتگو کرده بود.

پس از این ملاقات، آقای اردوغان از مقام های قضایی عمومی و نظامی خواست تا در باره این گزارش ها تحقیق کنند. نخست وزیر ترکیه گفته است که اگر این اتهامات، نادرست است، به معنای آن است که کسی می خواهد نهادهای دولتی را رو در روی هم قرار دهد اما اگر این اتهامات واقعی است، در آن صورت نگران کننده است.

اسناد و مدارکی که اخیرا در روزنامه طرف، منتشر شده نشان می دهد که ارتش برنامه ای پنهانی برای بی اعتبار کردن حزب حاکم عدالت و توسعه در دست دارد. طبق این مدارک ارتش قصد مشابهی را در مورد جنبش فتح الله گولن، یک رهبر مذهبی پرنفوذ دارد.

پلیس ترکیه در حال رسیدگی به پرونده ای در باره تلاش برای سرنگونی دولت است. تا کنون دهها نفر در پرونده موسوم به ارگنکون بازداشت شده اند. ارگنکون نامی است که در ترکیه به یک سازمان سکولار ملی گرای افراطی داده شده که ارتباطاتی با ارتش و نیروهای سکولار ترکیه دارد.

دادستانان می گویند اعضای این گروه خواهان ساقط کردن دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هستند که حزب عدالت و توسعه که او رهب آن است، ریشه های اسلام گرایانه دارد. مخالفان می گویند این پرونده بخشی از تلاش دولت برای ساکت کردن مخالفان سکولار است.

تا کنون بیش از دویست نفر در ارتباط با این پرونده بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط