ایران: بیانیه گروه هشت مداخله جویانه است

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
Image caption حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران به بیانیه وزرای خارجه هشت کشور صنعتی در ایتالیا واکنش نشان داد و آن را مداخله جویانه و شتاب زده توصیف کرد.

وزیران امور خارجه گروه هشت در بیانیه خود خواهان پایان یافتن خشونت ها در ایران شده و همبستگی خود را با قربانیان اعلام کرده بودند. این بیانیه همچنین از دولت ایران می خواست تا به حقوق اساسی بشر از جمله آزادی بیان احترام بگذارد.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این بیانیه، انتخابات 22 خرداد در ایران را کاملا رقابتی و آزاد خوانده و آن را نقطه عطفی در تاریخ مردم سالاری دینی دانسته که در جوامع غربی مدعی دموکراسی نظیر ندارد.

آقای قشقاوی گفته است اظهارات "مداخله جویانه" و "شتابزده" در حالی صورت می گیرد که هنوز شورای نگهبان در حال رسیدگی به شکایات وارده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرده که ایران به هیچ کسی اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهد.

به دنبال اعلام نتایج انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری، دو کاندیدای اصلاح طلب، نسبت به نتیجه اعلام شده ابراز تردید کرده و خواهان لغو نتایج و برپایی دور جدیدی از این انتخابات شدند.

برخی شهرهای ایران نیز صحنه تجمع های اعتراضی هواداران دو کاندیدا بود که در برخی موارد به خشونت کشیده شد.

در درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات و نیروهای امنیتی تا کنون چندین نفر کشته و بیش از یکصد نفر زخمی شده اند.

همچنین دهها فعال سیاسی و روزنامه نگار منتقد در ایران بازداشت شده و به گفته نیروی انتظامی ایران صدها نفر تا کنون بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط