به روز شده:  12:16 گرينويچ - 28 ژوئن 2009 - 07 تیر 1388

شیمون پرز به جمهوری آذربایجان رفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، سفر خود به جمهوری های آذربایجان و قزاقستان را آغاز کرده است.

دفتر ریاست جمهوری اسرائیل گفت که هدف از این سفرها پیشبرد روابط استراتژیک و اقتصادی میان اسرائیل و این دو جمهوری پیشین شوروی است.

آقای پرز در جریان سفر چهار روزه خود به این دو کشور مسلمان، با رهبران جمهوری آذربایجان و قزاقستان ملاقات خواهد کرد.

رئیس جمهوری اسرائیل در سفر به آذربایجان با نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری این کشور و دیگر مقامات عالی رتبه آذربایجان ملاقات می کند.

این اولین بار است که یک رئیس جمهور یا مقامی عالی رتبه از اسرائیل به آذربایجان سفر می کند.

او همچنین روز چهارشنبه (اول ژوئیه)، صدها نماینده از کشورهای مسلمان و عرب را در یک کنفرانس بین المذاهب در قزاقستان مورد خطاب قرار خواهد داد.

قرار است در این کنفرانس امیر قطر نیز شرکت داشته باشد و مطبوعات در اسرائیل گفته اند که هدف اصلی آقای پرز از این سفرها، شرکت در این کنفرانس بوده است.

رئیس جمهوری اسرائیل، که 85 سال سن دارد، با هیئتی متشکل از وزیران دولتی و بیش از 60 نماینده شرکت های دولتی و خصوصی خصوصی سفر می کند. آنها می خواهند روابط تجاری و اقتصادی محکم تری با جمهوری آذربایجان و قزاقستان داشته باشند.

محمد منظرپور، گزارشگر بخش فارسی بی بی سی در بیت المقدس گفت از جمله وزیران اسرائیل که آقای پرز را همراهی می کنند، وزیر صنعت، بازرگانی و کار، وزیر امور زیربنایی و وزیر علوم هستند.

محمد منظرپور به نقل از روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت که انتظار می رود رئیس جمهوری اسرائیل در سفر به آذربایجان قراردادی را امضا کند که به این کشور اجازه می دهد از قرارگاهی نظامی که در دوره شوروی سابق تاسیس شده بود، برای تحقیقات فضایی و ارسال ماهواره به فضا بهره برداری کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر ریاست جمهوری آذربایجان گزارش کرده که این نهاد با انتشار بیانیه ای گفته است: "سفر رئیس جمهوری با هدف تقویت و گسترش روابط استراتژیک، دیپلماتیک و اقتصادی با دو کشور مسلمان است که در تقاطع میان روسیه، چین و ایران واقع شده اند."

گزارشگر بخش فارسی بی بی سی گفت انجام این گونه سفرها ظاهرا نگرانی هایی را در دولت ایران برانگیخته است چون منابع اسرائیلی به نقل از منابع مخفی گفته اند که دولت ایران تلاش داشته مانع از انجام سفر رئیس جمهوری اسرائیل به جمهوری آذربایجان شود. اما این سفر طبق برنامه ریزی های قبلی انجام می گیرد.

اسرائیل و قزاقستان از سال 1992 ارتباط دیپلماتیک برقرار کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.