'غزه در یاس و ناامیدی'

کمیته بین المللی صلیب سرخ در گزارشی یک میلیون و ۵۰۰ هزار فلسطینی ساکن غزه را مردمانی توصیف کرده است که در "یاس و ناامیدی" گرفتار شده اند.

در گزارش صلیب سرخ که امروز منتشر شده، آمده است که شش ماه پس از پایان یافتن حمله نظامی اسرائیل به غزه، ادامه محاصره این منطقه توسط اسرائیل، دلیل اصلی به وجود آمدن چنین شرایطی است. به گفته مسولان صلیب سرخ، مردم غزه نمی توانند دوباره زندگی خود را بسازند و حتی دچار یاس و ناامیدی عمیقی شده اند.

این گزارش خاطرنشان می کند هیچ سیمان یا فولادی برای بازسازی مناطقی که در حمله های هوایی اسرائیل ویران شده اند، وجود ندارد.

بیماران دارای وضعیت حاد، خدمات درمانی مناسب و مورد نیاز را دریافت نمی کنند. جریان آب در منطقه قطع می شود و شبکه فاضلاب در آستانه خرابی است.

سطح فقر در غزه از نظر صلیب سرخ، به سطح هشدار رسیده است و تعداد زیادی از کودکان دچار سوء تغذیه هستند.

به گفته مقام های صلیب سرخ، تمام این مشکلات به طور مستقیم به اقدام اسرائیل در بستن گذرگاه ها و مرز با غزه مربوط است. این اقدام دو سال پیش و بعد از قدرت گرفتن جنبش اسلامی حماس در نوار غزه صورت گرفت.

سخنگوی نخست وزیر اسرائیل به بی بی سی گفت که در درجه اول، حماس مسول سختی های زندگی ساکنان غیرنظامی غزه است.

او این ایده را مطرح کرد که می توان اجازه داد که مواد لازم برای ساختمان سازی وارد غزه شود، به شرطی که حماس این مواد را برای چیزی که او "ماشین نظامی" حماس خواند، به کار نبرد.

مطالب مرتبط