شاهزاده سعودی خواستار توقیف اموال برادرش شد

شاهزاده ولید بن طلال
Image caption شاهزاده ولید بن طلال دارای یک امپراطوری رسانه ای است

شاهزاده خالد بن طلال از اعضای خانواده سلطنتی عربستان سعودی برادر خود شاهزاده ولید بن طلال را متهم به ترویج دروغ و نقض قوانین شریعت کرده است.

در یک اقدام بی سابقه، شاهزاده خالد به طور علنی از برادرش که صاحب یک امپراطوری رسانه ای است و یکی از ثروتمندترین افراد جهان محسوب می شود، انتقاد کرده و از دولت خواسته اموال وی را توقیف کند.

شاهزاده ولید که فرد لیبرالی محسوب میشود، صاحب چندین کانال تلویزیونی است که برنامه های تفریحی پخش می کند.

این برنامه ها موجب خشم محافظه کاران در عربستان سعودی شده است.

شاهزاده خالد گفت از آنجا که توصیه های وی به برادرش برای تغییر نحوه رفتارش بلا اثر بوده او ناچار شده است علنا این موضوع را مطرح کند.

شاهزاده خالد در یک وبسایت عربی گفت برادر وی قصد داشته فیلم های سینمایی را در عربستان در سینما به نمایش بگذارد و او بیشتر از این نمی توانسته خلافکاری های برادرش را تحمل کند.

اشاره شاهزاده خالد به فیلمی بود که هزینه تهیه آن را شاهزاده ولید پرداخت کرده بود و با وجود مخالفت شدید فعالان اسلامی، سال گذشته این فیلم در عربستان به نمایش درآمد.

مجدی عبدالهادی تحلیلگر بی بی سی در امور جهان عرب، می گوید اختلاف میان اعضای لیبرال و محافظه کار خانواده سلطنتی سعودی، از مدت ها قبل آشکار شده بود ولی یک چنین انتقاد بی پرده ای تا کنون بی سابقه بوده است.

محافظه کاران سعودی، به طور معمول انواع مختلف تفریحات و سرگرمی های مدرن بخصوص تفریحاتی که مردان و زنان را یکجا گرد می آورد، موجب فساد اخلاقی می دانند و معتقدند این گونه تفریحات، خصیصه مذهبی بودن جامعه و حکومت عربستان سعودی را بی اعتبار می کند.

مطالب مرتبط