بغداد آماده جشن خروج نيروهای آمريکايی

Image caption پیش بینی شده جشن در پارک زورا خیلی بزرگ باشد

عراق برای جشنی بزرگ به مناسبت خروج نظامیان آمریکا از سطح شهرهای عراق آماده می شود.

ارتش آمریکا قرار است سربازانش را روز سه شنبه (30 ژوئن)، به پایگاه های نظامی منتقل کند. روز سه شنبه به عنوان روز ملی حاکمیت ارضی و تعطیل عمومی در عراق اعلام شده است.

قرار است اين جشن از امروز در پارک زورا آغاز شود و شعرا و نوازندگان در آن برای مردم برنامه اجرا کنند.

طبق جدول تعیین شده همه سربازان آمریکا تا پایان سال 2011 از عراق خارج خواهند شد.

انتظار می رود عملیات رزمی آمریکا در عراق تا پایان ماه سپتامبر 2010 خاتمه یابد.

در حالی که از اول ماه ژوئیه (دو روز دیگر)، نیروهای عراقی امنیت شهرها و شهرستان های عراق را در دست می گیرند، مرخصی نیروهای پلیس لغو شده و سربازان اضافی به انجام خدمت نظام فراخوانده شده اند.

تفویض نمادین

گزارشگران می گویند پیش از فرا رسیدن زمان ضرب الاجل، سربازان آمریکایی به طور آشکار در بسیاری از نواحی شیعه و سنی نشین بغداد غایب بودند.

در حالی که صدای موسیقی در خیابان ها شنیده می شود شمار زیادی خودرو و عابران پیاده نیز در سطح شهر بغداد دیده می شود.

پلیس و سربازان عراقی در ایست های بازرسی مستقرند و ضمن کنترل کارت های شناسایی، خودروها را برای کشف سلاح جستجو می کنند.

ژنرال عبدالکریم خلف، سخنگوی وزارت کشور عراق گفت:"ما انتظار داریم که شماری تبهکار و جنایتکار تلاش کنند به حملات خود ادامه دهند. به همین دلیل نوری مالکی، نخست وزیر عراق، دستور داده است که صد در صد نیروهای ما تا اطلاع ثانوی در پست های خود حاضر باشند."

ژنرال دنیل بولگر، فرمانده نیروهای آمریکا در عراق به مناسبت خروج نیروهایش از سطح شهرهای عراق از جمله بغداد، در اقدامی نمادين کليدی را به ژنرال عبدو قنبر، فرمانده عملیات عراق داد.

ژنرال عراقی در این مراسم گفت: "گرفتن این کلید به این معنی است که اختیارات نیروهای بین المللی در عراق به پایان رسیده است."

حدود 131 هزار سرباز آمریکایی همچنان در عراق هستند. این سربازان دوازده واحد رزمی را تشکيل می دهند. انتظار نمی رود که ارتش آمریکا در عراق شمار نظامیان خود را تا بعد از انتخابات عمومی در عراق، در ماه ژانویه سال 2020، به کمتر از 128 هزار نفر کاهش دهد.

مطالب مرتبط