سارکوزی به مداخله در امور داخلی اسرائیل متهم شد

سارکوزی (چپ) و نتانیاهو
Image caption توصیه سارکوزی به نتانیاهو مداخله در امور داخلی اسرائیل دانسته شده است

سخنگوی اویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، رئیس جمهوری فرانسه را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم کرده است.

در پی انتشار گزارش هایی در مورد توصیه نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به برکناری آقای لیبرمن، سخنگوی حزب به رهبری وی اظهارات رئیس جمهوری فرانسه را به منزله دخالت مستقیم در امور داخلی اسرائیل دانسته است.

در بیانیه دفتر حزب راستگرای افراطی یزرائیل بیتونا، که رهبری آن را اویگدور لیبرمن بر عهده دارد، آمده است که اگر گزارش های مربوط به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه صحت داشته باشد، این سخنان غیرقابل قبول و غیرقابل تحمل است.

یکی از نزدیکان آقای لیبرمن نیز گفته است که از رهبر یک کشور دوست انتظار نمی رود که به اظهار نظرهای مداخله جویانه در امور داخلی اسرائیل مبادرت کند.

شبکه 2 تلویزیون اسرائیل در گزارشی گفته است که آقای سارکوزی در ملاقات با نخست وزیر اسرائیل که هفته گذشته در پاریس صورت گرفت، با اشاره به مواضع افراطی اویگدور لیبرمن، به نخست وزیر اسرائیل گفت که بهتر است شخصی میانه رو مانند تزیپی لیونی، وزیر خارجه سابق اسرائیل را به جای آقای لیبرمن منصوب کند.

در این گزارش آمده است که نخست وزیر اسرائیل در پاسخ گفت که آقای لیبرمن در برخوردهای خصوصی، فردی میانه رو و عملگراست اما نیکلا سارکوزی پاسخ داد که ژان ماری لوپن، سیاستمدار راستگرای افراطی فرانسه هم در تماس های شخصی، فردی بسیار خوش مشرب است.

Image caption لیبرمن رهبری یک حزب راستگرای افراطی را بر عهده دارد

دفتر نخست وزیر اسرائیل در مورد گزارش مربوط به توصیه رئیس جمهوری فرانسه اظهار نظری نکرده اما رادیو اسرائیل به نقل از یکی از مقامات نخست وزیری گفت که آقای نتانیاهو به توصیه های خارجی در مورد ترکیب دولت خود نیازی احساس نمی کند و برای وزیر امور خارجه نیز احترام فراوانی قایل است.

حزب یزرائیل بیتونا با واگذاری اراضی اشغالی به فلسطینیان مخالف است و نمایندگان حزب در پارلمان چندی پیش در صدد برآمدن با به تصویب رساندن قانون لزوم سوگند وفاداری شهروندان اسرائیلی نسبت به این کشور، زمینه سلب تابعیت شهروندان عرب اسرائیلی را فراهم آورند.

آقای لیبرمن روند مذاکرات صلح خاورمیانه را که از حمایت آمریکا برخوردار است مورد انتقاد قرار داده و به خصوص با توقف ایجاد شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن مخالفت ورزیده است.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، به صراحت لهجه حتی در زمینه روابط خارجی مشهور است.

در پی بروز اعتراضات مردم نسبت به نتیجه انتخابات ایران، آقای سارکوزی مشخصا نتیجه اعلام شده این انتخابات را مشکوک توصیف کرد و نحوه برخورد نیروهای امنیتی ایران با تظاهرکنندگان را مورد انتقاد شدید قرار داد.

مقامات جمهوری اسلامی موضعگیری آقای سارکوزی را محکوم و او را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم کردند.

مطالب مرتبط