واگذاری بازسازی حوزه های نفتی عراق؛ چالش ها و فرصت ها

حوزه نفتی در شمال عراق

دولت عراق نتایج مناقصه برای بازسازی هشت حوزه نفتی این کشور را اعلام کرده است.

قرارداد بازسازی رمیله که بزرگترین حوزه نفتی عراق است به گروهی که بریتیش پترولیوم و شرکت نفت چینی CNPC در آن شرکت دارند، تعلق گرفته است.

ولی در مورد دست کم سه مناقصه از هفت مناقصه دیگر، قراردادی بسته نشده است.

در این مناقصه سی و پنج شرکت بین الملی نفت شرکت داشتند و برندگان آن اولین شرکتهای بین الملی هستند که طی سی سال گذشته و پس از ملی شدن نفت عراق در اواسط دهه 1970 به این کشور باز میگردند.

اقتصاد عراق وابسته به نفت است و حدود نود و نه در صد از در آمد دولت را تامین می کند .

عراق یکی از بنیان گذاران سازمان کشورهای تولید کننده نفت، اوپک و سومین کشور در جهان به لحاظ ذخائر کشف شده نفتی است .

دولت عراق امیدوار است بتواند ظرفیت تولید نفت این کشور را که در حال حاضر دو میلیون و چهارصد هزار بشکه در روز است به چهار میلیون و پانصد هزار بشکه در روز برساند.

این در حالی است که به گفته کارشناسان انرژی مقادیر زیادی منابع نفتی و گازی کشف نشده در این کشور وجود دارد.

نصیر شیرخانی کارشناس انرژی از اهمیت این حوزه های نفتی میگوید: "این حوزه از بزرگترین حوزه های نفتی دنیا هستند و حدود چهل و دو میلیارد بشکه نفت ذخیره دارند و در بین حو زه های نفتی تنها یک حوزه حدود سه هزار میلیارد فوت مکعب ذخیره دارد. این حوزه ها بواسطه حجم زیاد نفتی که دارند می توانند بسرعت به تولید نفت عراق بیافزایند ."

دولت عراق به لزوم توسعه و استحراج ذخائر نفت و گاز عراق به دست شرکت های خارجی از مدت ها پیش پی برده بود اما به علت حساسیت های سیاسی تاکنون موفق به انجام این طرح نشده بود .

در عراق نظر خوبی نسبت به شرکتهای نفتی خارجی وجود ندارد .

دکتر منوچهر تکین کارشناس مرکز مطالعات جهانی انرژی می گوید عراقی ها خاطره ناخوشایندی از شرکتهای نفتی بین الملی دارند.

او می گوید: "مردم زیاده خواهی های شرکت های نفتی در دهه های بیست، سی و چهل میلادی را به یاد دارند . در آن دوران شرکت های نفتی مثل یک دولت خود مختار عمل میکردند. شاخه ای از وزارت خارجه مثلا بخش اطلاعات بریتانیا یا دیگر کشورها بودند . کنترل قیمت و تولید را به دست داشتند ."

در این حال، کارشناسان می گویند دولت عراق در مناقصه بازسازی هشت حوزه نفتی این کشور معاملات خوبی را انجام داده است و شرایط سختی را برای شرکت های نفتی تعیین کرده است.

آلکس مونرو از تحلیل گران شرکت مشاوران انرژی مکنزی می گوید: " عراق یک قرارداد خدماتی پیشنهاد کرده است که براساس آن به شرکت ها سهمی از نفت تولیدی نمی دهد بلکه درمقابل فقط دستمزد به آنها تعلق می گیرد."

با وجود شرایط سخت قراردادهای بازسازی حوزه های نفتی عراق این سوال پیش می آید که علت رقابت شرکت های خارجی چیست؟

منوچهر تکین می گوید شرکت های نفتی در صورت عقد قرارداد با عراق می توانند بعد از راه پیدا کردن به این کشور با شرکت نفت و دولت عراق رابطه برقرار کنند، با تکنو کرات ها و کارکنان صنعت نفت و مناطق قبیله نشینی که حوزه های نفتی در آن قراردارد آشنایی پیدا کنند و بدین ترتیب فرصتهای بیشتری برای ادامه کار در عراق بدست آورند.

او می گوید: "حوزه های نفتی عراق با بشکه ای چند دلار قابل استخراج اند. در حالی که همین کار در دیگر نقاط جهان مانند قطب شمال ، حوزه های دریای آفریقای غربی، برزیل و یا خلیج مکزیک 20 ، 30 دلار یا بیشتر هزینه دارد. تولید نفت در این مکان ها به علت تکنولوژی پیچیده مورد کاربرد هزینه سنگینی دارد . در صورتی که در عراق این تکنولوژی ساده تر است و هزینه و ریسک کمتری دارد."

با وجود این مخالفت هایی با حضور شرکت های نفتی بین المللی در عراق به خصوص از جانب سنی ها ابراز شده است.

سنی ها، شیعیان و کردهای عراق نیز بر سر تقسیم درآمدهای نفتی اختلاف دارند.

مطالب مرتبط