تحقیقات سازمان ملل درباره ترور بی نظیر بوتو

Image caption بی نظیر بوتو روز هفتم دسامبر 2007 ترور شد

سازمان ملل متحد امروز، چهارشنبه اول ژوییه، تحقیقات خود را در رابطه با ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان آغاز کرد. خانم بوتو در ماه دسامبر 2007، هنگامی که از یک راهپیمایی انتخاباتی باز می گشت در جریان یک حمله انتحاری کشته شد.

خبر کشته شدن خانم بوتو در سراسر جهان طنین انداز بود و پاکستان را در اغتشاش فرو برد.

همزمان با آغاز این تحقیقات، پاکستان سرگرم عملیات نظامی گسترده ای برای بیرون راندن نیروهای طالبان از شمال کشور است. مقامات پاکستان،گروه طالبان را مسئول ترور خانم بوتو می دانند.

مقامات پاکستان در عین حال ادعا می کنند که ترور خانم بوتو یک توطئه بین المللی بوده است و از سازمان ملل متحد خواسته اند تا مسئله را روشن کند.

گزارش ها حاکی از آن است که تحقیقات با هدف بررسی "حقایق و شرایط" مرگ خانم بوتو انجام می شود و روند آن شش ماه به طول می انجامد.

رحمان ملک، وزیر کشور پاکستان به بی بی سی گفته است که از نظر دولت، تحقیقات سازمان ملل برای یافتن عاملین حمله لازم است.

بنابر گزارش ها، یک گروه 3 نفره در اواخر همین ماه به پاکستان خواهند رفت و نتایج تحقیقات خود را در ظرف شش ماه به دبیر کل سازمان ملل متحد ارائه خواهند داد.

رهبری گروه را هرالدو مونوز، نماینده شیلی در سازمان ملل به عهده دارد. مارزوکی داروزمن، دادستان کل اندونزی و پیتر فیتزجرالد که سرپرستی گروه تحقیقات ترور رفیق حریری را به عهده داشت، دو نفر دیگر از اعضای گروه را تشکیل می دهند.

ترور بی نظیر بوتو به بروز نا آرامی های گسترده در شهرهای مختلف پاکستان منجر شد و گرچه هیچ گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفت، دولت به سهل انگاری در حفاظت از جان خانم بوتو متهم شد و هدف انتقاد مخالفان قرار گرفت.

مایک وولدریج، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید انجام این تحقیقات در داخل پاکستان خالی از چالش نیست.

به گفته او یکی از دلایل آن این است که بیت الله محسود، رهبر طالبان پاکستان که متهم به دست داشتن در ترور خانم بوتو است، هدف دولت پاکستان در عملیات نظامی اخیر است.

این در حالی است که بیت الله محسود داشتن هر گونه ارتباط با ترور خانم بوتو را رد کرده است.

مطالب مرتبط