همجنسگرایی در هند آزاد شد

Image caption تاکنون همجنسگرایان در هند با مجازات شدید روبرو بودند

بر اساس حکم دادگاهی در دهلی، پایتخت هند، آمیزش بین همجنسگرایان در این کشور از این پس جرم محسوب نمی شود. به این ترتیب قانونی که از 148 سال پیش وضع شده بود و بر اساس آن همجنسگرایی "گناهی غیر طبیعی" خوانده می شد، برچیده شد.

در گذشته همجنسگرایان مورد پیگرد قانونی قرار می گرفتند و در صورتیکه محکوم می شدند با مجازات ده سال زندان روبرو بودند.

بسیاری در هند روابط جنسی بین همجنسگرایان را عملی نامشروع می دانند اما گروه های فعال در زمینه حقوق بشر از سال ها پیش قانون ممنوعیت همجنسگرایی را نقض حقوق بشر می دانستند و خواهان تغییر آن بوده اند.

دادگاه عالی دهلی قانون ممنوعیت همجنسگرایی را تبعیض آمیز خواند و آن را ناقض اساسی ترین حقوق بشر دانست.

صدور حکم تازه دادگاه عالی در کشوری که همجنسگرایان روزانه مورد تبعیض و پیگرد قانونی قرار می گیرند، عملی تاریخی محسوب می شود.

اما آن طور که ساتوک بیزواس، خبرنگار بی بی سی در دهلی می گوید این حکم با مخالفت بسیاری مواجه خواهد شد.

در کشوری که عمدتا فرهنگی محافظه کارانه دارد و حتی صحبت درباره روابط جنسی یک تابوی اجتماعی است، صدور حکم دادگاه باب گفتگو را در مورد مسائل جنسی بازتر می کند.

فعالان حقوق همجنسگرایان از حکم دادگاه استقبال کردند. آدیتیا باندوپادهی، وکیل و مدافع حقوق بشر به بی بی سی گفته است که حکم دادگاه عالی باعث می شود تا "بتوانیم بسیاری از حقوقی را که از آنها محروم بودیم مجددا پس بگیریم."

اما آشوک کاوی سردبیر تنها مجله ای که به مسائل همجنسگرایان اختصاص دارد می گوید: "حال همجنسگرایان می توانند آزادانه در مورد مشکلات خود با پزشکان صحبت کنند. مبارزه با شیوع ایدز نیز آسان تر می شود اما هنوز لکه ننگی که به همجنسگرایان نسبت می دهند ادامه خواهد یافت."

بسیاری از فعالان حقوق بشر اذعان می کنند که تلاش برای احیای حقوق همجنسگرایان راهی طولانی و پر پیچ و خم است. به گفته آنها در هند هنوز رفتارهای تبعیض آمیز شدیدی نسبت به همجنسگرایان وجود دارد.

مطالب مرتبط