سازمان ملل: کره شمالی با بحران غذا روبرو است

Image caption رئیس برنامه جهانی غذا گفت به عنوان سازمانی فعال در زمینه امور بشردوستانه این سازمان موظف است به نیازهای مردم رسیدگی کند

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (اول ژوئیه)، گفت که میلیون ها نفر در کره شمالی بیش از پیش با بحران غذا مواجه شده اند چون کمبود کمک های بین المللی وجود دارد و محدودیت هایی که در مورد فعالیت این سازمان به اجرا درآمده، افزایش یافته است.

برنامه جهانی غذا گفت که کمبود بودجه این سازمان به این معنی است که این سازمان فقط قادر است به حدود دو میلیون نفر در کره شمالی غذا برساند در حالی که رقم مورد نظر این سازمان شش میلیون و دویست هزار نفر بوده است.

مقام های برنامه جهانی غذا همچنین گفتند عملیات این سازمان مختل شده است چون دولت کره شمالی از استخدام کارمندان محلی این سازمان جلوگیری کرده است. کره شمالی هیچ توضیحی برای این تصمیم خود ارائه نداده است.

توربن دیو، رئیس برنامه جهانی غذا، گفت از ماه مه که دولت کره شمالی دست به آزمایش های هسته ای زد، این سازمان کمکی برای توزیع غذا در کره شمالی دریافت نکرده است.

آقای دیو به جمع خبرنگاران در پکن، پایتخت چین گفت در حالی که برنامه جهانی غذا به دنبال دریافت 540 میلیون دلار کمک مالی برای کره شمالی بوده، فقط پانزده درصد این رقم را دریافت کرده است.

کره شمالی از قحطی دهه نود میلادی به این سو با کمبود شدید مواد غذایی مواجه بوده است. تصور می شود که کمبود شدید غذا در کره شمالی موجب مرگ صدها هزار نفر شده است.

کره شمالی برای تغذیه میلیون ها نفر جمعیت کشور به کمک های غذایی از چین، کره جنوبی و سازمان های امدادرسانی متکی بوده است.

جاری شدن سیل و تعلیق ارسال کود از کره جنوبی به کره شمالی به تولید مواد غذایی در این کشور ضربه وارد کرده است.

آقای دیو گفت که این وضعیت به ویژه به کودکان آسیب رسانده است.

او گفت شمار کودکانی که به دلیل سوءتغذیه به بیمارستان ارجاع داده می شوند، افزایش داشته است.

رئیس برنامه جهانی غذا گفت کره شمالی در دور باطلی قرار گرفته است چون همین بچه های نحیف و رنجور در آینده نوزادانی نحیف و مریض به دنیا می آورند.

مطالب مرتبط