وضعیت اسفبار مهاجران در اردوگاه کاله

Image caption خیلی از مهاجران با پرداخت پول به قاچاقچیان سعی دارند وارد بریتانیا شوند

در جاده ای نزدیک به بندر کاله در شمال فرانسه تعدادی مرد افغان به دور یک شیر آب جمع شده اند تا بطری های آبشان را پر کنند و پاهایشان را بشویند.

از زمان نصب این شیر آب مدت زیادی نمی گذرد. تا چند هفته پیش اکثر مهاجران برای شستشو از آب دریا و یا پس مانده آب یک کارخانه شیمیایی استفاده می کردند.

هامکار جوان هفده ساله ای است از اهالی ولایت هلمند در افغانستان ، هرچند که به نظر خسته و بیحال به نظر می رسد ، اما می گوید از داشتن تنها شیر آب در این جا خوشحال است به این دلیل که دست کم می تواند هفته ای یک بار از این شیر برای شستشو استفاده کند.

به گفته این جوان افغان، مشکل این است که همیشه اطراف این شیر آب شلوغ است. به این دلیل که این تنها منبع آب برای حدود 800 نفری است که در "جنگل " زندگی می کنند.

" جنگل" تنها اردوگاه اصلی است که در جنگل های اطراف بندر کاله و بطور غیرقانونی برای پناهجویان برپا شده است. این اردوگاه درپی بسته شدن مرکز وابسته به صلیب سرخ بین المللی در سنگت در نوامبر سال 2002 در این محل ایجاد شده است.

بستن اردوگاه سنگت با این امید صورت گرفت که بتوان از عبور و مرور مهاجران و پناهجویانی که سعی می کنند از کانال مانش به بریتانیا بروند، جلوگیری کرد. اما برعکس با بستن این اردوگاه، بر شمار مهاجران افزوده شده است.

افزایش شمار مهاجران و پناهجویان، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد را وادار کرد که دفتری دائمی در این بندر در شمال فرانسه ایجاد کنند . هدف از این بندر کمک کردن به مهاجران و دادن آخرین اطلاعات و آخبار به این پناهجویان است.

محل دفن زباله

موسی که یک جوان خجالتی افغان است می گوید:" هر روز بر تعداد افرادی که به این اردوگاه می آیند، افزوده می شود.آنها به این جا می آیند با این امید که به انگلستان بروند، اما متاسفانه این پناهجویان هیچ اطلاعی از وضعیت زندگی در این اردوگاه ندارند."

موسی از من دعوت می کند که گشتی در این اطراف بزنم ، و من به دنبال او به سمت این اردوگاه می روم. تقریبا صد متر در داخل جنگل با محلی روبرو می شوم که شبیه به محله های فقیر نشین است. در اطراف این محل زمین مملو از زباله است . به نظر می رسد که این اردوگاه در وسط یک محل دفن زباله برپا شده است.

چادرهای این اردوگاه از سیم های کباب پزی ساخته شده و روی آنها با ورقه هایی از پلاستیک پوشیده شده است.

موسی مرا با خود به چادرش می برد. او به من می گوید که در این چادر معمولا بین هشت تا ده نفر زندگی می کنند.

در این چادر اثری از رختخواب دیده نمی شود. یکی از دوستان موسی به من گفت که آنها اغلب دچار بیماری های پوستی عجیب هستند.

نسید بیست ساله که او هم از ولایت هلمند در افغانستان به اینجا آمده، حدود شش ماه هست که در اردوگاه "جنگل " به سر می برد. او به این جا آمده تا به هر طریقی خود را به انگلستان برساند.

او دوبار در یک روز تلاش کرده تا با بالا رفتن از کامیون و مخفی شدن در آن از طریق کانال مانش عبور کند، اما هر بار ماموران متوجه او می شوند.

نسید می گوید که تاکنون ده نفر از دوستانش موفق شده اند که از این طریق به انگلستان بروند.

به او می گویم چرا از طریق قاچاقچیان انسان سعی نمی کند که به انگلستان برود، اما او در جواب می گوید که پولی برای انجام این کار ندارد.

بسیاری از مهاجران در این اردوگاه سعی می کنند که از طریق پرداخت پول به قاچاقچیان انسان، به کشورهای دیگر بروند.

در آوریل سال گذشته ، پلیس کاله، با دست زدن به عملیاتی مهم سعی کرد تا شبکه قاچاقچیان را متلاشی کند. در جریان این حمله بیش از 190 مهاجر دستگیر شدند و چادرهای بسیاری از این پناهچویان تخریب شد.

ترس از گرسنگی

اما مقامات فرانسه برای مقابله با مشکلات مهاجرانی که تاره به این محل بازگشته اند، باید اقداماتی متعادل انجام دهند. از یک سو آنها نمی توانند این مهاجران را به حال خود رها کنند تا از گرسنگی بمیرند. از سوی دیگر نمی توانند کمک های انسان دوستانه زیادی به آنها ارائه دهند. به این دلیل که بیم آن می رود با ارائه این کمک ها تعداد بیشتری به این اردوگاه بیایند.

اما وینست که برای یک مرکز خیریه به نام "سلام" کار می کند ، معتقد است که دولت باید کمک های بیشتری در این مورد فراهم کند. مرکز خیریه "سلام" برای ساکنان اردوگاه" جنگل " غذا و لباس تهیه می کند.

وینست و مرکز خیریه او باید نسبت به کمک هایی که به پناهجویان ارائه می دهند، بسیار دقت کنند.

در فرانسه، کمک کردن به مهاجرانی که فاقد هرگونه مدرکی هستند، جرم محسوب می شود که این می تواند جریمه های سنگین و یا محکوم شدن به زندان را به دنبال داشته باشد.

مقامات فرانسه، از سوی بریتانیا تحت فشار فزاینده ای قرار دارند، تا مانع از عبور سیل مهاجرانی شوند که در تلاشند از کانال مانش عبورکرده و به این کشور وارد شوند.

در مقابل دولت فرانسه از بریتانیا خواسته تا مقررات شدیدتری برای کنترل مهاجران اعمال کرده و در عین حال هشدار داده که بازار غیرقانونی کار همچنان هدف اصلی مهاجرانی است که سعی دارند به هر طریقی وارد بریتانیا شوند.

بسیاری از مهاجران و پناهجویان در اردوگاه "جنگل" می گویند با توجه به نبود سیستم کارت شناسایی در بریتانیا، این کشور آسان ترین مکان برای مهاجران غیرقانونی است که در جستجوی کار هستند.

مقامات فرانسه و بریتانیا در حال حاضر سرگرم مذاکره درباره ایجاد یک مرکز نگهداری جدید برای مهاجران در بخش بریتانیایی بندر کاله هستند تا به این طریق این دو کشور بتوانند مهاجران غیر قانونی را آسانتر به کشورهایشان بازگردانند.

مطالب مرتبط