به روز شده:  18:07 گرينويچ - پنج شنبه 02 ژوئيه 2009 - 11 تیر 1388

اف بی آی: صدام تظاهر به داشتن سلاح های کشتار جمعی می کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

انتشار مدارکی از سوی پلیس فدرال آمریکا- اف بی آی- حاکی از آن است که صدام حسین به دلیل آنکه ایران را تهدیدی برای عراق می دانسته است، ترجیح داده احتمال در اختیار داشتن سلاح های کشتار جمعی را در نظر جهانیان ممکن جلوه دهد.

در این گزارش پلیس فدرال آمریکا که پیش از این جزء اطلاعات طبقه بندی شده بوده، آمده که هراس صدام حسین از رهبران "متعصب" ایران در حدی زیاد بوده است که او ترجیح داده از راه عدم انکار در اختیار داشتن سلاح های کشتار جمعی، در برابر ایران شکننده و ضعیف به نظر نرسد.

خلاصه بازجویی هایی که ماموران پلیس فدرال آمریکا پس از دستگیری صدام حسین در سال 2004 میلادی انجام داده اند، ابتدا توسط یک موسسه مستقل غیر دولتی در آمریکا تحت عنوان "آرشیو امنیت ملی" منتشر شد، و سپس روزنامه واشنگتن تایمز بخش هایی از آن را در شماره دوم ماه ژوییه خود منتشر کرده است.

جورج پیرو، یکی از ماموران ویژه پلیس فدرال آمریکا در یادداشتی بر گفتگوهای انجام شده با صدام حسین در ماه ژوئن 2004 میلادی می نویسد: "صدام حسین معتقد بود که عراق نباید در نظر دشمنان این کشور از جمله ایران، ضعیف به نظر برسد".

در گزارش اف بی آی قید شده که نگرانی صدام حسین از "تهدید" ایران به آنجا رسیده است که او نگرانی کمتری از عواقب واکنش آمریکا در مورد ممانعت از حضور بازرسان سازمان ملل داشته است.

ماموران ویژه پلیس فدرال آمریکا در مجموع بیست مصاحبه رسمی و دست کم پنج "گفتگوی غیررسمی" با صدام حسین داشته اند.

در بخش دیگری از گزارش اف بی آی آمده است که صدام حسین خود را برای یک قرارداد امنیتی با آمریکا برای حفاظت از عراق در برابر تهدیدات منطقه ای آماده می کرده است.

در پاسخ به سئوالات ماموران اف بی آی در مورد ارتباط با بن لادن، صدام حسین ضمن تکذیب هرنوع ارتباطی با او، گفت که هرگز با بن لادن ملاقات نکرده، و در عین حال عقاید آنها با هم تفاوت داشته است. او بن لادن را فردی متعصب می دانست.

در عین حال صدام حسین گفت که می تواند در شرایط خطیر و بحرانی کره شمالی را متحد خود بداند.

در این مصاحبه ها، صدام حسین بعضی مطالب نسبت داده شده به خود، از جمله داشتن بدل را رد کرد، و آن را "افسانه" خواند.

بنابراین یادداشتها، صدام حسین به ماموران پلیس فدرال آمریکا گفته است که از سال 1990 تنها دو بار از تلفن استفاده کرده، و بیشتر از طریق پیک پیام خود را انتقال می داده است.

صدام حسین پس از آنکه توسط دادگاهی در عراق به جرم کشتار 148 نفر از شیعیان این کشور به جنایت علیه بشریت محکوم شد، در دسامبر 2006 میلادی اعدام شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.