ماموریت بان برای آزادی زندانیان سیاسی در برمه

بان کی مون
Image caption بان کی مون امیدوار است بتواند دولت برمه را راضی به آزاد کردن مخالفان کند

دبیر کل سازمان ملل متحد در تلاش برای جلب آزادی زندانیان سیاسی از جمله آنگ سان سوچی رهبر مخالفان برمه وارد این کشور شده است.

آقای بان در این سفر با ژنرال تان شویی رهبر نظامی برمه دیدار می کند.

خانم سوچی، برنده جایزه صلح نوبل، بخش اعظم دو دهه گذشته را در زندان یا حبس خانگی گذرانده است.

محاکمه او به اتهام نقض مقررات حبس خانگی اش به زودی شروع خواهد شد.

قاضی دادگاهی در برمه حکم داده بود که سه شاهد نمی توانند به نفع متهم شهادت دهند اما وکلای خانم سوچی اکنون از این حکم تجدید نظر خواسته اند.

خشم بین المللی

محاکمه خانم سوچی که 64 سال دارد باعث خشم بسیاری از کشورها شده است.

منتقدان دولت نظامی برمه این محاکمه را بهانه ای برای ادامه حبس رهبر مخالفان تا پس از انتخابات سال آینده قلمداد می کنند.

جاناتان هد خبرنگار بی بی سی می گوید که سفر دو روزه آقای بان مخاطره آمیز است - چرا که با شروع محاکمه خانم سوچی همزمان است - اما آقای بان امیدوار است بتواند امتیازهای ملموسی از حاکمان نظامی برمه بگیرد.

خبرنگار ما می افزاید هرچند سفرهای قبلی مقام های سازمان ملل ناموفق بوده است، امکان دارد که رهبران این کشور در پی راهی برای خروج آبرومندانه از این وضع باشند و آقای بان می تواند چنین فرصتی را فراهم کند.

وی خواستار آزادی کلیه زندانیان سیاسی برمه شده است که تصور می شود شمار آنها بیش از 2000 نفر باشد.

وی پیش از آغاز سفر به برمه در سنگاپور به خبرنگاران گفت: "در جریان ملاقات هایم.... دقیقا آنچه را که جامعه بین المللی انتظار دارد و می خواهد منتقل خواهم کرد، آنها می خواهند شاهد تغییرات در برمه باشند."

آزادی شمار کوچکی از زندانیان سیاسی ممکن است پاداش این سفر برای آقای بان باشد، اما خبرنگار ما می گوید که این دستاورد منتقدانی را که می گویند آقای بان اصولا نباید به برمه برود راضی نخواهد کرد.

دیده بان حقوق بشر گفت که آقای بان نباید بازگشت خانم سوچی به حبس خانگی را به عنوان نشان موفقیت این سفر تلقی کند.

کنت رات مدیر این گروه حقوق بشر گفت: "بارها و بارها، سازمان ملل به طور مودبانه خواستار آزادی آنگ سان سوچی شده است، اما 'رهایی' او (از زندان) و بازگشت به حبس خانگی یک شکست بزرگ خواهد بود."

هنوز معلوم نیست که آقای بان اجازه دیدار با خانم سوچی را پیدا کند هرچند او قرار است با اعضای "لیگ ملی دموکراسی" تحت رهبری خانم سوچی و سایر فعالان مخالف دیدار کند.

خانم سوچی در ماه مه پس از آن از حبس خانگی به زندان منتقل شد که یک مرد آمریکایی که ظاهرا از طرفداران وی بود با شنا خود را به منزل وی در کنار دریاچه رساند.

وی در صورتی که گناهکار شناخته شود با مجازات پنج سال حبس روبروست.

مطالب مرتبط