شادترین کشورهای دنیا در آمریکای لاتین

آمریکای لاتین
Image caption کشورهای لاتین در میان شادترین ها

بر اساس گزارش یک موسسه پژوهشی بریتانیایی، از میان ۱۰ کشور نخست در فهرست شادترین کشورهای جهان، ۹ کشور در آمریکای لاتین واقع شده اند.

"بنیاد اقتصاد نو" که یک موسسه پژوهشی بریتانیایی است، به تازگی فهرستی از شادترین کشورهای دنیا منتشر کرده است که کاستاریکا در صدر آن قرار دارد.

بنا بر اعلام این بنیاد، کشورهای آمریکای لاتین با بالاترین میزان رضایت از زندگی، رتبه های بالای فهرست را به خود اختصاص داده اند، به طوری که از ۱۰ کشور نخست فهرست شادترین ها، ۹ کشور در آمریکای لاتین واقع شده اند.

از دیگر یافته های گزارش "بنیاد اقتصاد نو" این است که مردم کشورهای آمریکا، چین و هند، بیست سال پیش شادتر از حالا بودند.

در این فهرست، آمریکا در میان ۱۴۳ کشور، رتبه ای بهتر از ۱۱۴ کسب نکرده و بریتانیا با قرار گرفتن در نیمه های جدول، دست کم وضعیتی بهتر از آمریکا دارد.

ایران در این فرست در مکان هشتاد و یکم قرار گرفته است.

فهرست شادترین کشورها بر اساس سه معیار "میانگین عمر"، "رضایت از زندگی" و "شاخص های محیط زیستی" تهیه شده، اما شاخص هایی مانند رشد اقتصادی که معمولا در گزارش های مشابه به آن استناد می شود، تاثیری در تهیه این فهرست نداشته است.

در این گزارش آمده است که نگاه یک جانبه به موفقیت های اقتصادی، بیش از یک میلیارد نفر را در فقر مطلق رها کرده و هشدار داده شده که زمین اکنون در "لبه پرتگاه" ویرانی منابع طبیعی و تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است.

راه حل پیشنهادی این گزارش برای حل مشکلات مطرح شده، صرفه جویی است.

نتیجه تحقیقات "بنیاد اقتصاد نو" نشان می دهد مردم هلند که به طور متوسط یک سال بیشتر از آمریکایی ها عمر می کنند، به اندازه آنها شاد هستند، اما کمتر از نصف آنها منابع محیط زیستی را هدر می دهند.

کشور کاستاریکا بنا بر یافته های این گزارش، در همه زمینه های یاد شده پیشتاز است.

ساکنان کاستاریکا در مقایسه با آمریکایی ها، متوسط طول عمر بیشتری دارند، بسیار شادترند و کمتر از یک چهارم آنها از منابع طبیعی استفاده می کنند.

مطالب مرتبط