مانوئل زلایا: یکشنبه به هندوراس بر می گردم

Image caption مانویل زلایا رهبران سیاسی مخالف خود را خائن خوانده است

مانوئل زلایا، رئیس جمهوری هندوراس که از قدرت خلع و از کشور تبعید شده، اعلام کرده است که علیرغم امکان دستگیر شدن، قصد دارد به همراه روسای جمهور چند کشور آمریکای لاتین به هندوراس بازگردد.

او روز شنبه (4 ژوئیه) طی یک نطق تلویزیونی از طرفدارانش خواست که در تگوسیگالپا، پایتخت هندوراس، به او ملحق شوند.

روسای جمهوری آرژانتین و اکوادور گفته اند که روز یکشنبه (5 ژوئیه) با آقای زلایا به هندوراس سفر خواهند کرد.

اما دولت موقت هندوراس به رهبری روبرتو میچلتی، با بازگشت مانوئل زلایا که یکشنبه گذشته در عملیات ارتش از قدرت برکنار و از کشور تبعید شد، مخالف است و می گوید که او به محض ورود به کشور، بازداشت خواهد شد.

دولت موقت هندوراس همچنین عضویت این کشور در سازمان کشورهای قاره آمریکا (OAS) را به حالت تعلیق درآورده است.

این سازمان که مقر آن در واشنگتن، پایتخت آمریکا واقع است، روز شنبه (4 ژوئیه) بحران سیاسی هندوراس و نیز موضوع عضویت این کشور در این نهاد را بررسی می کند.

سازمان کشورهای قاره آمریکا مخالفان رئیس جمهوری هندوراس علیه او را کودتا خوانده و محکوم کرده است.

این نهاد 72 ساعت به دولت موقت که متشکل از مخالفان رئیس جمهوری هندوراس است فرصت داده بود که در موضعش تجدید نظر کند.

اما دیوان عالی هندوراس روز شنبه رسما ابقای مانوئل زلایا را رد کرد.

مانوئل زلایا برنامه دارد که روز یکشنبه (5 ژوئیه) به کشورش برگردد، هرچند که مخالفانش می گویند که در صورت بازگشت او را بازداشت خواهند کرد.

خوزه میگوئل اینسولزا، رئیس سازمان کشورهای قاره آمریکا، پیشتر با سفر به هندوراس، تلاش کرده بود تا رئیس جمهوری برکنار شده هندوراس را به مقامش برگرداند، اما موفق به این کار نشد.

مقام های دولت موقت هندوراس می گویند آقای زلایا به دنبال اهدافی مستبدانه بوده و قانون اساسی کشور را زیر پا گذاشته است.

مانوئل زلایا می خواست که روز یکشنبه (28 ژوئن) با برگزاری یک همه پرسی قانون اساسی کشورش را اصلاح کند تا بتواند برای یک دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

اما واحدهای زرهی ارتش هندوارس صبح روز یکشنبه یعنی ساعاتی پیش از شروع رای گیری ها، با حمله به محل سکونت رئیس جمهوری در تگوسیگالپا، پایتخت، او را دستگیر و از کشور تبعید کردند.

رومئو واسکز، فرمانده ارتش هندوراس که از کمک به برگزاری همه پرسی روز یکشنبه خودداری کرده بود به فرمان رئیس جمهوری هندوراس برکنار شد.

کنگره هندوراس می گوید که رئیس جمهوری این کشور را به طور قانونی برکنار کرده است، اما اکثر کشورهای قاره آمریکا میگویند که در هندوراس کودتای نظامی انجام شده است.

مطالب مرتبط