هندوراس، از تغییر قانون اساسی تا بحران

مانوئل زلایا
Image caption مانوئل زلایا، رییس جمهوری هندوراس

سازمان کشورهای قاره آمریکا عضویت هندوراس را به دلیل برکناری و اخراج مانوئل زلایا، رئیس جمهوری این کشور، از قدرت به حالت تعلیق درآورده است.

این تصمیم کم سابقه در نشست اضطراری این سازمان در واشنگتن با حضور آقای زلایا گرفته شد. آقای زلایا گفته است که قصد دارد یکشنبه (پنجم ژوییه) به کشورش بازگردد. اما دولت موقت هندوراس به رهبری روبرتو میچلتی، با بازگشت مانوئل زلایا، که یک هفته قبل در عملیات ارتش از قدرت برکنار و از کشور تبعید شد، مخالف است و می گوید که او به محض ورود به کشور، بازداشت خواهد شد.

از همه پرسی تا بحران

مانوئل زلایا در سال ۲۰۰۵ میلادی در انتخابات ریاست جمهوری با اختلاف اندکی پیروز شد. قول او برای دوبرابر کردن تعداد پلیس ها و مبارزه با گروه های تبهکاری و رواج چنین گروه هایی در کشور، باعث محبوبیت او شد.

اما تمایل ناگهانی او به گرایش چپ سیاسی بسیاری از هندوراسی ها از جمله اعضای حزب او را غافلگیر کرد. این تغییر نظرسیاسی باعث شد تا او از ایالات متحده آمریکا برای بی توجهی اش به فقر در هندوراس و کمک نکردن به این کشور در این باره انتقاد کند. آقای زلایا به علاوه به بلوک تجاری پیوست که توسط هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا، یکی از منتقدان آمریکا در منطقه رهبری می شود.

اما بحث انگیزترین تصمیم او برگزاری یک همه پرسی برای تغییر قانون اساسی بود. در صورت رای مثبت به این همه پرسی، که قرار بود هفته پیش برگزار شود، آقای زلایا می توانست با تشکیل هییتی قانون اساسی هندوراس را تغییر دهد.

منتقدان آقای زلایا او را متهم کردند که او با این کار قصد دارد قانون محدودیت انتخاب مجدد رییس جمهوری را از قانون اساسی حذف کند و راه خود را برای انتخاب دوباره خود به مقام ریاست جمهوری باز کند.

تصمیم به برگزاری رفراندم توسط دادگاه عالی هندوراس و کنگره غیرقانونی اعلام شد و ارتش هندوراس هم با آن مخالفت کرد.

بعد از اینکه آقای زلایا بر ادامه روند برگزاری همه پرسی اصرار کرد، کنگره هندوراس با حمایت دادگاه عالی این کشور او را به دلیل نقض مکرر قانون اساسی از سمت خود برکنار کرد.

در صبح روز یکشنبه (۲۸ ژوئن)، همان روزی که قرار بود همه پرسی برگزار شود، چند صد سرباز خانه آقای زلایا را محاصره کرده و او را بازداشت کردند. رییس جمهوری هندوراس سپس از خانه اش به فرودگاه منتقل شد و با پروازی به کشور کستاریکا فرستاده شد و از آن به بعد کشور به بحران کشیده شد.

تعلیق عضویت از سازمان کشورهای قاره آمریکا

سازمان کشورهای قاره آمریکا، برکناری رییس جمهور قانونی هندوراس را محکوم کرده است. کشورهای عضو این سازمان خاطره خوشی از کودتاهای نظامی، که کشورهای آمریکای لاتین را بارها به بحران کشانده، ندارد.

اما در هندوراس بسیاری هستند که با تصمیم آقای زلایا در تغییر قانون اساسی مخالفند و به تلاش های بین المللی برای برگرداندن او به قدرت اهمیتی نخواهند داد.

یک راه حل برای حل این مشکل برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری است که موعد برگزاری آن در ماه نوامبر میلادی در پاییز سال آینده است.

مطالب مرتبط