باراک اوباما در روسیه با مدودف گفتگو کرد

Image caption باراک اوباما برای اولین بار از روسیه دیدار می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا برای دیدار و مذاکره با دیمتری مدودف ، همتای روسی اش به روسیه سفر کرده است.

براساس گزارش ها ، محور اصلی این مذاکرات بر کاهش بیشتر سلاح های هسته ای خواهد بود.

مقامات دو کشور می گویند که هر دو کشور در زمینه کاهش تسلیحات هسته ای پیش نویس توافقنامه ای را آماده کرده اند که امروز باراک اوباما و دیمتری مدودف درباره آن بحث و مذاکره می کنند.

هر دو رهبر سیاسی اعلام کرده اند قصد دارند از میزان فعلی حدود 6000 کلاهک هسته ای که در اختیار دارند، بکاهند.

علاوه براین روسیه خواستار آن است که رئیس جمهوری آمریکا از طرح استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا صرفنظر کند.

اوضاع افغانستان و ایران هم از جمله موضوعاتی است که در دستور کارمذاکرات روسای جمهوری آمریکا و روسیه قرار دارد.

روسای جمهور آمریکا و روسیه آشکارا تمایلشان را به بهبود و توسعه روابط فیمابین دوکشور اعلام کرده اند. اما جاناتان مارکوس ، خبرنگار بی بی سی در مسکو معتقد است که مذاکره و دستیابی به توافق در مورد دیدگاههای متفاوت دو کشور ، مسئله آسانی نیست.

به گفته خبرنگار بی بی سی، در دوران جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، روابط بین مسکو و واشنگتن تقریبا به تیرگی دوران جنگ سرد شده بود. و حال این فرصت مناسبی برای بهبود روابط بین دو کشور است.

رئیس جمهوری روسیه در جریان گفتگویی که روز گذشته با مطبوعات ایتالیا داشت گفت طرح سپر دفاع موشکی برای اروپا، کشوری همانند روسیه را که در زمینه فعالیت های هسته ای پیشتاز است ، در شرایط دشواری قرار می دهد.

با توجه به این که پیمان کاهش سلاح های هسته ای آمریکا و روسیه در دسامبر سال جاری منقضی می شود، گری سامور، هماهنگ کننده امریکا در امور تسلیحات کشتار جمعی ، دستیابی به هرگونه توافق نهایی و یا احیای دوباره این پیمان را رد کرده است. اما در عین حال گفته است که بیانیه ای که نشان دهنده دستیابی به پیشرفت هایی در این مورد است ، منتشر خواهد شد.

در مورد مسئله افغانستان ، آمریکا امیدوار است که تائید روسیه را برای انتقال نیروها و تسلیحات به افغانستان از طریق حریم هوایی این کشور بدست بیاورد.

مطالب مرتبط