به روز شده:  14:06 گرينويچ - دوشنبه 06 ژوئيه 2009 - 15 تیر 1388

چین: نمی گذاریم ناآرامی‌ها گسترش یابد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های استان سین کیانگ چین هشدار داده اند که از هر ابزاری برای ممانعت از تکرار ناآرامی های مرگبار اخیر استفاده خواهند کرد.

آنها گفته اند که نخواهند گذاشت این ناآرامی ها به سایر مناطق گسترش یابد.

درگیری های قومی در غرب چین که منجر به مرگ حداقل 140 نفر شد، خونین ترین درگیری های بیست سال اخیر این کشور بوده است.

رئیس حزب کمونیست در استان سین کیانگ به خبرگزاری چین گفته که اوضاع در این منطقه پیچیده است. او تاکید کرده که به هر نحوی ثبات منطقه ای را حفظ خواهد کرد.

به گفته مقام های چینی، بیش از هشتصد نفر در این درگیری ها زخمی شده و طبق گزارش، صدها نفر نیز تا کنون بازداشت شده اند.

درگیری ها بین مسلمانان اویغور استان سین کیانگ و ساکنان چینی تباری که در این استان سکونت گزیده اند، روی داد.

این درگیری روز یکشنبه در شهر ارومچی، مرکز استان سین کیانگ، و ظاهرا در پی انتشار شایعاتی در مورد حمله چینی ها به مهاجران اویغور در جنوب چین آغاز شد.

شین هوا گفته است که در جریان این خشونت ها، تظاهرکنندگان اویغور به رهگذران حمله کردند و چند خودرو را به آتش کشیدند اما پلیس توانست سرانجام نظم را به این شهر بازگرداند.

اویغورهای مخالف دولت چین که در خارج به سر می برند گفته اند که ماموران پلیس به سوی کسانی که در تظاهراتی مسالمت آمیز شرکت داشتند آتش گشودند.

این در حالی است که مقامات استان سین کیانگ گفته اند که جدایی طلبان اویغور که در خارج مستقر هستند، مسئول سازماندهی حمله به ساکنان "هان" مقیم این استان بوده اند.

سینکینانگ

مقامات محلی تظاهرکنندگان را به حمله به فروشگاهها متهم کرده اند

چینی های "هان" اکثریت جمعیت چین را تشکیل می دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ دولتی مرکزی را متهم کرده اند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، هان ها را مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده اند.

شین هوا گزارش کرده است که متعرضان با استفاده از کارد، آجر و باتوم به فروشگاه ها حمله کردند و با ماموران امنیتی درگیر شدند اما مخالفان حکومت چین از اتهام را رد کرده اند.

مقامات استان سین کیانگ آغاز نا آرامی های روز گذشته را به تحریکات یکی از رهبران اویغورها نسبت داده اند که به حالت تبعید در ایالات متحده سکونت دارد و گفته اند که این نا آرامی ها منشا خارجی داشته است.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده اند و برخی سازمان های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.