به روز شده:  08:13 گرينويچ - دوشنبه 06 ژوئيه 2009 - 15 تیر 1388

یکصد و چهل کشته در درگیری قومی در چین

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

درگیری های قومی در چین دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز دوشنبه، 6 ژوئیه (15 تیر)، خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - گزارش کرد که بین مسلمانان اویغور استان سین کیانگ، واقع در غرب چین، و ساکنان چینی تباری که در این استان سکونت گزیده اند درگیری روی داده و در جریان آن، تا یکصد و چهل نفر کشته و حدود هشتصد نفر زخمی شده اند.

این درگیری روز یکشنبه در شهر ارومچی، مرکز استان سین کیانگ، و ظاهرا در پی انتشار شایعاتی در مورد حمله چینی ها به مهاجران اویغور در جنوب چین آغاز شد.

شین هوا گفته است که در جریان این خشونت ها، تظاهرکنندگان اویغور به رهگذران حمله کردند و تعدادی وسیله نقلیه را به آتش کشیدند اما پلیس توانست سرانجام نظم را به این شهر بازگرداند.

در مقابل، اویغورهای مخالف دولت چین که در خارج به سر می برند گفته اند که ماموران پلیس به سوی کسانی که در تظاهراتی مسالمت آمیز شرکت داشتند آتش گشودند.

مقامات استان سین کیانگ گفته اند که جدایی طلبان اویغور که در خارج مستقر هستند مسئول سازماندهی حمله به ساکنان "هان" مقیم این استان بوده اند.

سینکینانگ

مقامات محلی تظاهرکنندگان را به حمله به فروشگاهها متهم کرده اند

چینی های هان اکثریت جمعیت چین را تشکیل می دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ دولتی مرکزی را متهم کرده اند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، "هان" ها را به مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده اند.

شین هوا گزارش کرده است که متعرضان با استفاده از کارد، آجر و چوب به فروشگاه ها حمله کردند و با ماموران امنیتی درگیر شدند اما مخالفان حکومت چین از اتهام را رد کرده اند.

مقامات استان سین کیانگ آغاز نا آرامی های روز گذشته را به تحریکات یکی از رهبران اویغورها نسبت داده اند که به حالت تبعید در ایالات متحده سکونت دارد و گفته اند که این نا آرامی ها منشا خارجی داشته است.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده اند و برخی سازمان های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.