به روز شده:  13:41 گرينويچ - سه شنبه 07 ژوئيه 2009 - 16 تیر 1388

تشدید درگیری های قومی در غرب چین

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی افزایش تنش و درگیری میان اقلیت های قومی و نیروهای پلیس در شهر ارومچی، مقررات منع رفت و آمد شبانه در این شهر اعلام شده و پلیس برای متفرق کردن جمعیت گاز اشک آور شلیک کرده است.

نا آرامی ها در شهر مرکز استان سین کیانگ چین از روز یکشنبه، پنج ژوییه، و در پی شورش اقلیت مسلمانان اویغور آغاز شد.

بنا بر گزارش ها گروه هایی از اکثریت نژادی "هان" نیز با چماق و قمه در شهر ارومچی به راه افتاده اند تا با مسلمانان از نژاد اویغور مقابله کنند.

پیشتر، زنان اویغور در اعتراض به بازداشت بیش از ۱۴۰۰ نفر در ناآرامی های روز یکشنبه، دست به اعتراض و راهپیمایی زده بودند.

در شورش های روز یکشنبه بیش از ۱۵۰ نفر، اغلب از اکثریت چینی های هان، کشته شدند. هر دو گروه قومی یکدیگر را به گسترش خشونت ها متهم کرده اند.

نا آرامی ها روز یکشنبه ، زمانی شدت گرفت که معترضان اویغور اقدام به حمله به خودرو ها کردند و سپس با هان ها و نیروهای امنیتی در ارومچی درگیر شدند.

پس از آن چینی های نژاد هان دست به تظاهرات در خیابان ها ارومچی زدند و اقدام به تخریب فروشگاه ها و ساختمان های متعلق به مسلمانان اویغور کردند.

دلیل اولیه اعتراض اویغور ها در واقع دعوایی بود که چند هفته قبل بین چینی های نژاد هان و چند اویغور، هزاران کیلومتر دورتر در یک کارخانه اسباب بازی، در استان گوانگ دونگ رخ داد و در آن چند اویغور کشته شدند. اویغورها می گویند مقامات دولتی موارد خشونت علیه اویغورها را به طور جدی دنبال نمی کنند.

محدودیت رسانه ای

در پی بروز ناآرامی های روز یکشنبه، مقام های چینی سرکوب معترضان را آغاز کردند و دست به بازداشت های گسترده و اعمال محدودیت شدید در دسترسی به رسانه ها از جمله اینترنت زدند. در نهایت نیز مقررات منع رفت و آمد در شهر ارومچی برقرار شد.

یکی از مقام های دولتی ناآرامی های روز یکشنبه را "مرگبارترین شورش از زمان بنیاد نهادن چین جدید در سال ۱۹۴۹" عنوان کرد.

چینی های "هان" اکثریت جمعیت چین را تشکیل می دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ، دولت مرکزی را متهم کرده اند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، هان ها را به مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.