توکیو، گران ترین شهر جهان

توکیو
Image caption توکیو، گران ترین شهر جهان

در تازه ترین فهرست منتشر شده از گران ترین شهرهای جهان، توکیو، پایتخت ژاپن، رتبه نخست را کسب کرده و جای مسکو را در فهرست سال گذشته گرفته است.

افزایش ارزش ین، واحد پول ژاپن باعث شده که دو شهر ژاپنی در صدرجدول ارائه شده از طرف شرکت مرسر قرار گیرند. اوزاکا، که در فهرست سال ۲۰۰۸ یازدهم بود، امسال در رده دوم قرار گرفته است.

اما کاهش ارزش پوند، واحد پول بریتانیا، شهر لندن را که سال گذشته سومین شهر گران دنیا بود، امسال در رتبه شانزدهم قرار داده است.

شرکت های چند ملیتی که کارمندان و کارگرانشان را به کشورهای مختلف می فرستند از اصلی ترین کاربران تحقیقات شرکت مرسر هستند. این شرکت در تهیه فهرست خود بیش از ۲۰۰ عامل از جمله مخارج مسکن، حمل و نقل و مواد غذایی را لحاظ کرده است.

در این فهرست شهر نیویورک به عنوان معیار و محک اصلی براوردها در نظر گرفته شده است.

در میان ۱۴۳ شهر در فهرست گران ترین ها، شهر ژوهانسبورگ، بزرگ ترین شهر آفریقای جنوبی رتبه آخر را کسب کرده است.

با این حال جونا فیشر، خبرنگار بی بی سی در ژوهانسبورگ، می گوید از نظر ساکنان محلی مخارج زندگی در حال افزایش است وحتی کالاهای اساسی همچون نان هم به وضوح گران تر شده است.

اما رولند بویرک، خبرنگار بی بی سی در ژاپن، می گوید کسب عنوان گران ترین شهر جهان توسط توکیو، چندان باعث تعجب ساکنان این شهر نشده، چرا که آنها باید برای خرید یک هندوانه ۱۵ دلار خرج کنند و یک انبه را ۲۵ دلار بخرند.

فهرست سال ۲۰۰۹ تفاوت های زیادی با لیست سال گذشته دارد و دلیل آن نوسان های شدید ارزش پول کشورها در پی بحران اقتصادی، عنوان شده است.

در این میان شهرهای اروپایی، بیشترین سقوط را در فهرست گران ترین ها شاهد بوده اند.

ورشو، پایتخت لهستان از مکان ۳۵ ام به رتبه ۱۱۳ ام نزول کرده و شهرهای گلاسکو و بیرمنگام دربریتانیا نیز ده ها رتبه سقوط کرده اند.

مطالب مرتبط