بنای یادبود برای قربانیان بمبگذاری در لندن پرده برداری شد

Image caption ستون ها به یاد 52 قربانی بمبگذاری ها در هاید پارک لندن برپا شده اند

امروز، هفتم ژوئیه، در چهارمین سالگرد بمبگذاری ها در سیستم نقلیه عمومی لندن، که دهها کشته به جای گذاشت، از 52 ستون به یاد قربانیان این حادثه پرده برداری شد.

چهار سال پیش چهار مرد به طور جداگانه در سه قطار زیر زمینی و یک اتوبوس شهری دست به حملات انتحاری زدند که پنجاه و دو کشته و دهها زخمی به جای گذاشت.

در پای هر یک از ستون های یادبود، که از جنس فولاد ضد زنگ است، تاریخ، ساعت و محل هر بمبگذاری حک شده است. این ستون ها در کنار یکدیگر در هاید پارک، در مرکز لندن برپا شده است.

پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا، در مراسمی که به مناسب پرده برداری از این ستون ها در هاید پارک برگزار شده بود، به خانواده قربانیان ادای احترام کرد. او گفت که شجاعت آنها "به همه بریتانیایی ها امید به آینده داده است."

در این مراسم گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا نیز شرکت داشت.

اقوام قربانیان برپا شدن این ستون ها را، که میان "جاده عشاق" در هاید پارک و خیابان "پارک لین" واقع شده است، "یادبودی مناسب" توصیف کرده اند.

کارمودی گروئارک، گروه معماری که طراحی و ساخت این ستون ها را به عهده داشته است، گفته است این ستون های سه و نیم متری فولادی قرار است این حس را در بیننده ایجاد کند که مرگ نظم و ترتیبی را دنبال نمی کند و هر کدام از ساکنان شهر لندن که در آن روز به خصوص در سطح شهر در رفت و آمد بوده است ممکن بود قربانی یکی از بمبگذاری ها شود.

پرنس چارلز گفت که تاریخ بمبگذاری ها "در اذهان همه به عنوان خاطره ای از تجاوز به زندگی هزاران نفر باقی می ماند."

تسا جوئل، از دیگر مقام های ارشد در دولت کارگری بریتانیا که در مراسم هفتم ژوئیه شرکت داشت، گفت: "هر یک از این ستون ها سایه ای دارد، همانطور که قربانی شدن هر یک از آنها سایه ای است بر زندگی ما؛ هر ستون بلند ایستاده است همانطور که هر کدام وقتی زنده بود، با قامتی راست می ایستاد؛ و هر یک از این ستون ها نور را به خود می گیرد و منعکس می کند همانطور که آنها نور را جذب می کردند و به اطراف خود روشنی می بخشیدند."

کوین کرمودی، مدیر گروه معماری، گفت طی ماهها جلسات زیادی با خانواده قربانیان داشته تا محصول نهایی طبق خواسته آنها باشد.

او گفت که 26 ستون به عنوان نماد کسانی که در ایستگاه قطار کینگز کراس کشته شدند، در یک جا برپا شده اند و مابقی در گروه های جداگانه به نشانه کسانی که در ایستگاه های قطار اجور رود و آلدگیت و همچنین اتوبوس شماره سی در میدان تویستاک کشته شدند، تفکیک شده اند.

آقای کرمودی گفت که همه ستون ها از دور یک مجموعه واحد دیده می شود و فقط از نزدیک است که تفکیک آنها به چهار گروه مشهود می شود.

صبا مزکا، 28 ساله و ایرانی الاصل که مادرش از جمله قربانیان این حملات بوده است، گفت: "ستون ها یادبودی فوق العاده برای مادرم و 51 نفر دیگری است که وجودشان به طور وحشیانه و بی رحمانه ای از زندگی ما ربوده شد."