هزاران پلیس تازه نفس به اورومچی اعزام شدند

هزاران پلیس و نیروی شبه نظامی چینی برای ممانعت از بروز درگیری های جدید به شهر اورومچی در استان سین کیانگ اعزام شده اند.

اعزام نیروهای تازه نفس در حالی صورت می گیرد که خبرگزاری فرانسه از درگیری تازه در روز چهارشنبه خبر داده که طی آن یک مرد اویغوری مورد حمله بیست چینی "هان" قرار گرفته است.

در درگیری میان مسلمانان اویغور و چینی های "هان" در روز یکشنبه بیش از 150 نفر کشته شدند. نیروهای امنیتی همچنین حدود 1400 نفر را در ارتباط با خشونت ها بازداشت کرده اند.

روز گذشته هم درگیری های پراکنده ای میان طرفین روی داده است.

یک خبرنگار بی بی سی که در این شهر حضور دارد می گوید فضای امنیتی در اورومچی شبیه حکومت نظامی است.

هو جینتائو، رئیس جمهوری چین که برای شرکت در نشست گروه هشت به ایتالیا سفر کرده بود، سفر خود را نیمه کاره رها کرده و به کشورش بازگشت. او همچنین قرار بود به پرتغال هم سفر کند که این سفر هم از سوی چین لغو شده است.

خبرنگار بی بی سی همچنین می گوید فضای شهر کماکان متشنج است و شایعاتی در مورد حملات نیروهای وابسته به دو طرف شنیده می شود. او می افزاید پلیس با تجهیزات کامل و با سلاح های نیمه خودکار در شهر حضور دارد و بین دو جامعه اویغور و هان مستقر شده است.

درگیری ها بین مسلمانان اویغور و ساکنان چینی تبار استان سین کیانگ روز یکشنبه در شهر ارومچی، مرکز استان سین کیانگ، و ظاهرا در پی انتشار شایعاتی در مورد حمله چینی ها به مهاجران اویغور در جنوب چین آغاز شد.

خبرگزاری رسمی چین گفته است در جریان این خشونت ها، تظاهرکنندگان اویغور به رهگذران حمله کردند و چند خودرو را به آتش کشیدند.

اویغورهای مخالف دولت چین که در خارج به سر می برند گفته اند که ماموران پلیس به سوی کسانی که در تظاهراتی مسالمت آمیز شرکت داشتند آتش گشودند.

این در حالی است که مقامات استان سین کیانگ گفته اند که جدایی طلبان اویغور که در خارج مستقر هستند، مسئول سازماندهی حمله به ساکنان "هان" مقیم این استان بوده اند.

چینی های "هان" اکثریت جمعیت چین را تشکیل می دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ، دولتی مرکزی را متهم کرده اند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، "هان" ها را مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده اند.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده اند و برخی سازمان های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده اند.

مطالب مرتبط