بحران جدی کم آبی در کرانه باختری

Image caption سونا، مادر محمد عباس، می گوید بیماری پسرش به وضعیت آب در کرانه باختری مربوط می شود

فلسطینیان ساکن در دهکده هایی که در امتداد کرانه باختری واقع شده از بیماری های مرتبط با کمبود آب شکایت دارند.

بانک جهانی می گوید اسرائیلی ها چهار برابر بیشتر از مردم فلسطینی در این نواحی به آب دسترسی دارند.

بانک جهانی همچنین می گوید اکثریت آب لوله کشی در این نواحی در اختیار اسرائیلی ها بوده و نسبت به کیفیت آبی که مردم فلسطینی ناچارند برای مصرف روزانه خود بخرند ، هشدار داده است،

محمد عباس، دوساله مبتلا به اسهال مزمن است ، این اولین باری نیست که دچار این بیماری می شود.

او به همراه خانواده اش در یک دهکده فلسطینی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارد، زندگی می کند. در این دهکده اثری از سیستم بهداشتی و فاضلاب دیده نمی شود.

سونا ، مادر محمد عباس می گوید که از این کم آبی و عوارض ناشی از آن کاملا ناامید شده است:

او می گوید:" ازاین وضع عصبانی ام ، پسرم به شدت بیمار است. دکتر به ما گفته که به خاطر وضعیت آب این دهکده ، پسرم بیمار شده . ما آب مصرفی مان را از خارج این منطقه تهیه می کنیم. و واقعا نمی دانیم که این آب از کجا می آید. ما فقط این آب را می خریم ، حتی اگر این آب آلوده باشد ، برای مصرف روزانه مجبوریم که به هر طریق شده آن را تهیه کنیم."

در حالی که کرانه باختری دارای منابع مهم آب زیرزمینی است ، اما به گفته بانک جهانی ، اسرائیل که کنترل بخش اعظمی از کرانه باختری را در اختیار دارد، بیشتر آب این منطقه را برای شهروندان اسرائیلی نگه می دارد.

این در حالی است که میزان آبی که در اختیار ساکنان فلسطینی این مناطق است، برای همه آنها کافی نیست.

معمولا در فصل زمستان ، فلسطینیان ساکن در این نواحی با جمع آوری آب باران که آن هم به اندازه کافی نیست، سعی می کنند کمبود آب خود را جبران کنند. این در حالی است که در تابستان مردم فلسطینی مجبورند با دادن پول به تانکرهای حمل اب ، آب آشامیدنی شان را تامین کنند.

البته خریداری این آب نه تنها هزینه مالی بلکه هزینه جانی هم برای فلسطینیان ساکن در این نواحی به همراه دارد. این آب که اغلب غیر بهداشتی است ، باعث ایجاد بیماری های زیادی در میان مردم می شود.

اما اسرائیل در این میان خود را مقصر نمی داند ، و می گوید اداره آب فلسطینیان ه عامل این کم آبی ها ست.این در حالی است که گروههای حامی حقوق بشر داستان دیگری می گویند از نظر آنها اسرائیل، مکررا در مورد تامین آب ، علیه فلسطینیان تبعیض قائل می شود.

مطالب مرتبط