سازمان ملل از گروه هشت در مورد گرمایش زمین انتقاد کرد

Image caption در اجلاس ایتالیا پنج قدرت اقتصادی نوظهور جهان نیز شرکت دارند

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه (9 ژوئیه)، از سران هشت کشور صنعتی جهان، گروه هشت، که در ایتالیا تشکیل جلسه داده اند، انتقاد کرده و گفته است برنامه هایی که برای مبارزه با گرمایش زمین در نظر گرفته اند، کافی نیست.

رهبران گروه هشت در دومین روز اجلاس ایتالیا موافقت کردند که تولید گاز دی اکسید کربن این کشورها را تا سال 2050 میلادی به میزان هشتاد درصد کاهش دهند.

آنها همچنین گفتند که هدف از این برنامه این است که تا سال 2050 دمای کره زمین در مقایسه با سال های پیش از انقلاب صنعتی فقط دو درجه گرمتر باشد.

آقای بان گفت کاهش اساسی در تولید گاز کربنیک باید زودتر اتفاق بیافتد و کشورهای ثروتمند عضو گروه هشت باید پا پیش بگذارند و به کشورهای فقیر کمک مالی کنند تا آنها الگوی رشد آلودگی جو زمین در مناطق خود را تغییر دهند.

آقای بان به گزارشگر بی بی سی در ایتالیا گفته است که کشورهای صنعتی جهان به لحاظ تاریخی در قبال گرمایش زمین مسئولیت دارند. او گفت اگر قرار باشد با گرمایش زمین مبارزه شود این کشورها اکنون باید نقش راهبردی داشته باشند و اراده سیاسی نشان دهند.

دبیرکل سازمان ملل گفت برنامه ریزی گروه هشت برای محدود نگه داشتن افزایش دمای کره زمین تا دو درجه سانتیگراد، حرکتی مثبت است اما اعضای این گروه باید در ارتباط با هدفی میان مدت (کاهش تولید دی اکسید کربن تا سال 2020)، توافقی مستحکم و بلندپروازانه ارائه دهند.

آقای بان گفت که رهبران گروه هشت تا کنون این کار را نکرده اند.

او گفت تمام کسانی که در مذاکرات مبارزه با گرمایش زمین شرکت دارند باید این مشکل را فراتر از مرزهای خود ببینند چون تاثیر منفی تغییر آب و هوا مرز نمی شناسد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، امروز میزبانی جلسه ای را بر عهده دارد که نمایندگان همه قدرت های اقتصادی جهان از جمله پنج قدرت اقتصادی نوظهور - هند، چین، برزیل، مکزیک و آفریقای جنوبی - در آن شرکت دارند.

او گفته است که تا قبل از برگزاری کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد تغییر آب و هوا در ماه دسامبر در کپنهاک، هنوز این احتمال وجود دارد که پیشرفتی در این زمینه به دست آید.

هند پیش از این از جدول زمانی مطرح شده از سوی گروه هشت انتقاد و کشورهای عضو این گروه را متهم کرده بود که با برنامه ای که ارائه داده است از اجرای اهدافی که به طور موقت برای سال 2020 در نظر گرفته شده بود، سر باز زده است.

مطالب مرتبط