تظاهرات 'شهید حجاب' در قاهره

Image caption هزاران نفر در اسکندریه تابوت مروه شربینی را همراهی می کردند

به دنبال کشته شدن یک زن مصری در دادگاهی در آلمان، انتظار می رود اعتراضات بیشتری در قاهره برپا شود. این زن به «شهید روسری» معروف شده است.

گزارش ها حاکی است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در جریان گردهمایی سران هشت کشور صنعتی جهان (گروه هشت)، در ایتالیا، برای مرگ مروه شربینی به رهبران مصر تسلیت بگوید.

مردی که خانم شربینی را در صحن دادگاه با هجده ضربه چاقو کشت، پیش از این نیز به دلیل ارتکاب به جرائمی که ریشه در نفرت داشت، مجرم شناخته شده بود.

یکی از گزارشگران بی بی سی می گوید خشم عمومی که این حادثه برانگیخته، رو به افزایش بوده است و معترضین از شبکه های اجتماعی در اینترنت برای سازماندهی تظاهرات استفاه کرده اند.

هزاران سوگوار خشمگین روز دوشنبه (6 ژوئیه)، در مراسم تشیع جنازه خانم شربینی در اسکندریه، شهر زادگاهش در مصر، شرکت کردند.

مردی که این زن سی و دو ساله و حامله را در دادگاهی در آلمان با ضربات چاقو کشت، آلکس دابلیو معرفی شده است که ظاهرا مهاجری روس اما آلمانی تبار است.

Image caption مروه شربینی در جهان اسلام شهید نام گرفته است

او قبلا خانم شربینی را به دلیل به سر کردن روسری "تروریست" توصیف کرده و جریمه شده بود. دلیل حضور مجدد این دو نفر در دادگاه، درخواست آلکس از دادگاه برای تجدید نظر در باره حکم قبلی بوده است که به کشته شدن خانم شربینی انجامید.

گفته می شود که شوهر خانم شربینی که در دادگاه حضور داشته، برای نجات همسرش به طرف او شتافته که توسط پلیس آلمان هدف تیراندازی قرار می گیرد و هم اکنون در بیمارستان است و حال عمومی او بحرانی توصیف شده است.

بسیاری از معترضین، این ماجرا را نمونه ای افراطی از اسلام ستیزی در اروپا می دانند به ویژه این که واکنش ها به این جنایت در آلمان در ابتدا نامحسوس بوده است.

روز سه شنبه (هشت ژوئیه)، توماس ستگ، سخنگوی دولت آلمان از واکنش دولتش به این حادثه دفاع کرد و گفت که آلمان "سکوت نکرده است" و جزئیات اولیه در باره این حادثه به قدر کافی روشن نبوده تا این دولت "خود به خود به آن واکنش نشان دهد."

او گفت: "حادثه ای که رخ داده نفرت انگیز است و همه ما را شوکه کرده و هراسانده است."

آقای ستگ افزود صدراعظم آلمان این موضوع را در اجلاس گروه هشت در ایتالیا با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر در میان خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط