زنگ بیگ‌بن ۱۵۰ ساله شد

Image caption فیلمسازان و عکاسان از 'بیگ‌بن' به عنوان نماد لندن و بریتانیا استفاده می کنند

به مناسبت صد و پنجاه سالگی اولین زنگ ساعت بیگ‌بن، پیامی بزرگ بر روی ساختمان برج ساعت پارلمان بریتانیا که این ساعت بالای آن قرار دارد، به نمایش درخواهد آمد.

'زنگ بزرگ' این ساعت که بیش از 13.76 تن وزن دارد، اولین بار روز یازدهم ژوئیه سال 1859 به صدا درآمد و به مناسبت صد و پنجاه سالگی آن، به مدت یک سال برنامه های جشن تدارک دیده شده است.

نام بیگ بن، به لحاظ فنی، به بزرگترین زنگ این ساعت اشاره دارد اما به مرور زمان برجی که این ساعت در آن کار گذاشته شده است نیز به همین نام شناخته شده است.

پس از غروب آفتاب در سالروز بکار افتادن این ساعت، پیام "تولدت مبارک بیگ‌بن، 150 سال، 1859-2009" بر روی برج ساعت پارلمان توسط نورافکن، تابانده خواهد شد.

برنامه های جشن 150 سالگی بیگ‌بن توسط موسسه خیریه "Guy Fox History Project" سازماندهی شده است.

در طی 12 ماه آینده کودکان و داوطلبان می توانند از برج ساعت بازدید کنند و درباره تاریخچه آن به تحقیق بپردازند.

ساخت برج ساعت در کاخ وست مینستر (کاخ پارلمان بریتانیا) در سال 1859 به پایان رسید و به سرعت به قابل شناسایی ترین بخش ساختمان بدل شد که معمار آن چارلز بری بود.

Image caption 'بیگ‌بن' بزرگترین ساعت چهار وجهی جهان است

این ساختمان جایگزین پارلمان سابق بریتانیا شد که در سال 1834 در اثر آتش سوزی ویران شد.

با این حال عمر زنگ معروف ساعت بیگ‌بن بدون مشکل نبوده است.

اولین زنگ دو سال قبل از ساخته شدن برج و در هنگام آزمایش ترک خورد و زنگ جایگزین آن نیز پس از دو ماه آزمایش به سرنوشتی مشابه دچار شد.

در چهار سال پس از آن و تا زمانی که تعمیر و تغییر زنگ کامل نشد، بیگ‌بن صامت بود.

از آن زمان تا کنون هم عوامل متعددی از جمله آب و هوا، و کارگران و پرندگان باعث ایجاد اشکال در عملکرد آن شده اند اما هنوز این ساعت به عنوان یکی از معروف ترین نشان های بریتانیا باقی مانده است.

مایک مک‌کان، نگهبان این ساعت گفت: "پس از 150 سال بیگ‌بن هنوز به عنوان یک مثال بارز مهندسی و نبوغ در ساختمان سازی، جایی ویژه در دل شهروندان لندن و دیگر مردم جهان دارد."

مطالب مرتبط