ترکیه حوادث چین را 'نسل کشی' خواند

Image caption در استانبول، معترضان به کشته شدن مسلمانان اویغور پرچم چین را آتش زدند

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خشونت های قومی در ناحیه سینکیانگ چین را "نوعی نسل کشی" خواند.

آقای اردوغان گفت: "راه دیگری برای اظهارنظر درباره این حادثه وجود ندارد."

او این مسئله را پس از آن بیان کرد که در شهر اورومچی، پایتخت استان سینکیانگ که در آن مسلمانان اویغور و چینی های هان در روز یکشنبه گذشته با یکدیگر درگیر شدند، مجددا مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام شد.

پس از آنکه مقام های چینی مدعی شدند کنترل شهر اورومچی را در اختیار دارند، این مقررات به مدت دو روز لغو شده بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا، شمار کشته شدگان این درگیری ها از 156 نفر به 184 نفر افزایش پیدا کرده است و بیش از هزار نفر هم مجروح شده اند.

آقای اردوغان در آنکارا به گزارشگران گفت: "ما نمی توانیم درک کنیم که چطور رهبری چین می تواند در مواجهه با چنین حوادثی تنها نظاره گر باشد."

او همچنین رهبران چین را فراخواند که "به مسئله حقوق بشر رسیدگی کنند و آنچه را که لازم است برای مجازات افراد گناهکار انجام دهند."

عمده جمعیت ترکیه مسلمان هستند.

اظهارات آقای اردوغان یک روز پس از آن مطرح شد که نیهات ارگون، وزیر تجارت و صنایع ترکیه کشورش را به تحریم کالاهای چینی فراخواند.

دولت چین تا کنون واکنشی رسمی به انتقادهای آقای اردوغان نشان نداده است، اما این دولت اعلام کرد از 184 کشته، 137 نفر از چینی های هان بوده اند.

تصمیم برای اجرای مجدد مقررات منع رفت و آمد شبانه پس از آن گرفته شد که با وجود ممانعت مقام های محلی برای برگزاری مراسم نماز جمعه در مساجد، تجمع مسلمانان اویغور باعث شد دو مسجد نمازگزاران را به داخل راه دهند.

اما پس از نماز، میان آن دسته از معترضان اویغور که خواستار آزادی دستگیر شدگان بودند و نیروهای پلیس درگیری رخ داد.

ظاهرا ایستگاه مرکزی اتوبوس این شهر نیز آکنده از مردمی است که می خواهند از ناآرامی ها بگریزند.

مطالب مرتبط