تاکید اوباما بر اهمیت آفریقا

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما در پارلمان غنا

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در اولین سفرش در مقام ریاست جمهوری به کشورهای غرب و جنوب آفریقا، خطاب به قانونگذاران غنایی گفت آفریقا باید بداند که جدا از مسائل جهانی نیست.

آقای اوباما که در طول سفر 24 ساعته اش به غنا در پارلمان این کشور سخنرانی می کرد، همچنین گفت حکمرانی خوب می تواند گسترش یابد.

کشور غنا، به دلیل سابقه دموکراتیک خوبش، به عنوان مقصد اول سفر آقای اوباما انتخاب شده است.

رئیس جمهور آمریکا بلافاصله بعد از پایان اجلاس رهبران گروه هشت در ایتالیا، عازم این سفر شد.

آقای اوباما در بدو ورود به آکرا پایتخت غنا، با جان آتا میلز، رئیس جمهور این کشور دیدار کرد و بعد از این دیدار به خبرنگاران گفت: "من می خواستم حتما بعد از اجلاس سران گروه هشت و بعد از سفرم به مسکو، بلافاصله به یک کشور آفریقایی بیایم تا تاکید کنم که آفریقا جدای از مسائل جهانی نیست."

او گفت: "هر آنچه اینجا اتفاق می افتد، در همه جای جهان تاثیر دارد."

انتخاب آفریقا

آقای اوباما کمی بعد از دیدار با آقای میلز به پارلمان غنا رفت و در حالی که با به صدا در آوردن بوق های سنتی در داخل پارلمان از او استقبال شد، با چهره ای خندان پشت تریبون ایستاد.

آقای اوباما قبل از شروع صحبت های جدی اش، به شوخی گفت: "کنگره آمریکا هم یکی از اینها لازم دارد."

رئیس جمهور آمریکا گفت: "من به یک دلیل ساده به غنا آمده ام. قرن بیست و یکم نه صرفا با اتفاقاتی که در رم یا مسکو یا واشنگتن می افتد، که همچنین با آنچه در غنا اتفاق می افتد، شکل می گیرد."

آقای اوباما با تاکید بر اینکه "آینده آفریقا در دست آفریقایی هاست"، پذیرفت که سابقه استعمار در آفریقا، باعث بسیاری از درگیری ها در این قاره بوده است.

آقای اوباما همچنین گفت: "اما غرب مسئول نابودی اقتصاد زیمبابوه در دهه گذشته، یا جنگ هایی که کودکان در آنها در نقش سرباز شرکت می کنند، نیست."

او پیشرفت، حکمرانی و رشد اقتصادی غنا را ستود و گفت دستاوردهای غنا از مبارزات آزادی بخش قرن بیستم کمتر احساسات برانگیز هستند، اما در نهایت مهمتر خواهند بود.

هیجان مردم

در خیایان های آکرا بیلبوردهای زیادی در استقبال از باراک اوباما نصب شده است، از جمله یکی از آنها که در کنار تصویری از رئیس جمهور آمریکا و همسرش نوشته است: "غنا دوستتان دارد."

مردم غنا و کشورهای همسایه آن برای دیدن باراک اوباما به خیابان های آکرا، پایتخت، ریخته اند.

در آستانه این سفر، شماری از هنرمندان غنایی آهنگ هایی در مورد باراک اوباما ساختند.

نقطه اوج سفر باراک اوباما، همسرش میشل و دخترانش، ساشا و مالیا، به غنا، بازدید آنها از قلعه ای موسوم به "دروازه بدون بازگشت" است که بردگان آفریقایی سفر اجباری خود به منطقه کارائیب و آمریکا را از آن آغاز می کردند.

قلعه "کیپ کوست" در شهری به همین نام در 160 کیلومتری پایتخت غنا واقع شده و در گذشته، از مراکز مهم تجارت برده بوده است.

به همین دلیل، تمامی برنامه های تشییع جنازه طی روز شنبه در این شهر لغو شده است.

باراک اوباما اولین رئیس جمهوری آفریقایی تبار آمریکاست و پدرش آفریقایی و اهل کنیا بوده است.

اجداد همسر وی، میشل، نیز از جمله بردگانی بودند که قرن ها پیش از آفریقا به آمریکا فرستاده شدند.

مطالب مرتبط