گفتگوهای سیاسی هندوراس بدون توافق پایان یافت

گفتگوهای سیاسی هندوراس در کاستاریکا بدون نتیجه پایان یافت
Image caption گفتگوهای سیاسی هندوراس در کاستاریکا بدون نتیجه پایان یافت

گفتگوهای دو روزه که با هدف پایان دادن به بحران سیاسی هندوراس در کاستریکا برگزار شده بود، بدون نتیجه پایان یافته است.

کشور میزبان می گوید دو طرف توافق کرده اند به زودی گفتگوها را از سرگیرند ولی رهبران محلی در هندوراس می گویند نشانه ای را از پیشرفت در این گفتگوها ندیده اند.

در جریان گفتگوها مانوئل زلایا، رئیس جمهوری مخلوع هندوراس و روبرتو میچلتی، رهبر موقت این کشور با یکدیگر گفتگو نکردند بلکه هر کدام به طور جداگانه با اسکار آریاس، رئیس جمهوری کاستاریکا دیدار داشتند.

مانوئل زلایا که به وسیله کودتای نظامی از کار برکنار و از کشور اخراج شد روبرتو میچلتی را مجرم می داند و می خواهد به کشورش برگردد.

روبرتو میچلتی می گوید اگر آقای زلایا به کشور برگردد بازداشت خواهد شد.

هر دو این افراد محل مذاکرات را ترک کرده اند ولی هیات هایی از طرف آنها گفتگوها را ادامه خواهند داد.

روبرتو میچلتی به هندوراس برگشته و آقای زلایا به جمهوری دومنیکن رفته است.

روبرتو میچلتی هنگام بازگشت میچلتی هنگام بازگشت به هندوراس گفت با بازگشت مانوئل زلایا به کشور موافق است ولی در صورت بازگشت باید مستقیما به دادگاه برود.

همزمان آقای میچلتی با استعفای وزیرخارجه موقت هندوراس به خاطر به کارگیری لحن نژادپرستانه علیه باراک اوباما موافقت کرد.

در این حال، هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا که از متحدان مانوئل زلایا است، گفتگوها در کاستاریکا را پایان یافته اعلام کرد و از دولت میزبان به خاطر برخورد احترام آمیز با روبرتو میچلتی انتقاد کرد.

او همچنین از ایالات متحده سفیر به خاطر عدم احضار سفیرش از هندوراس و تحریم نکردن این کشور انتقاد کرد.

بحران سیاسی در هندوراس زمانی شروع شد که رئیس جمهوری این کشور در آستانه برگزاری یک همه پرسی با کودتای نظامی برکنار و از کشور اخراج شد.

مانوئل زلایا می خواست که روز یکشنبه (28 ژوئن) با برگزاری یک همه پرسی قانون اساسی کشورش را اصلاح کند تا بتواند برای یک دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

اما واحدهای زرهی ارتش هندوارس صبح روز یکشنبه یعنی ساعاتی پیش از شروع رای گیری ها، با حمله به محل سکونت رئیس جمهوری در تگوسیگالپا، پایتخت، او را دستگیر و از کشور تبعید کردند.

مطالب مرتبط